«Έπαιξε με την φωτιά» και στο φινάλε… το πλήρωσε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Οι «μπέμπηδες» δεν «καθάρισαν» το ματς με την «αδιάφορη» Σαουθάμπτον στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης του «Όλντ Τράφορντ» και στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφαρίστηκαν από τους «Αγίους» (2-2), χάνοντας μία τεράστια ευκαιρία για να βρεθούν στην 3η θέση, μετά τις ήττες των Τσέλσι και Λέστερ, που είχαν προηγηθεί το Σαββατοκύριακο.

Οι «μπέμπηδες» του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ, τρεις αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση της σεζόν (έπεσε η «αυλαία» της 35ης ημέρας) «έπιασαν» την Λέστερ στην 4η θέση, αλλά υστερούν στην ισοβαθμία με τις «αλεπούδες» και, πλέον, τα πάντα είναι «ανοιχτά» όσον αφορά το «εισιτήριο» για το Champions League.

Τρεις ομάδες διεκδικούν τις δύο θέσεις, με την Τσέλσι να έχει το προβάδισμα, μετά το αποψινό αποτέλεσμα.

Η Μάντσεστερ διατήρησε μεν το αήττητο που έχει από την επανέναρξη του πρωταθλήματος (4 νίκες και 2 ισοπαλίες), αλλά αυτή η απώλεια που είχε με την Σαουθάμπτον, πρώτη μετά από 4 σερί επιτυχίες, μπορεί να αποβεί… μοιραία.

Οι «Άγιοι» προηγήθηκαν στο 12΄ με τον Άρμστρονγκ, ωστόσο, η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση και μέσα σε 4 λεπτά ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα με τους Ράσφορντ και Μαρσιάλ. Το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε στο 97΄ από τον Ομπαφέμι, ο οποίος είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο 10 λεπτά νωρίτερα.