Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση ανάμεσα στη Λέστερ και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με την οποία «άνοιξε» η αυλαία της 15ης αγωνιστικής, της «Boxing Day», στην Αγγλία, καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο «King Power Stadium».

Mετά από ασίστ του Αγιόθε Πέρεθ, ο Τζέιμι Βάρντι στο 85ο λεπτό απέτρεψε την ήττα για τις «αλεπούδες», χαρίζοντας τον βαθμό στους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς διατηρήθηκε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έναν βαθμό πάνω από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που όμως έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Το σκορ άνοιξε για το συγκρότημα του Σόλσκιερ ο Μάρκους Ράσφορντ στο 23ο λεπτό, όμως στο 31ο λεπτό η Λέστερ ισοφάρισε με καταπληκτικό σουτ με το αριστερό του Χάρβεϊ Μπαρνς.

Στο 79ο λεπτό, ο Μπρούνο Φερνάντες έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους «κόκκινους διαβόλους», αλλά εν τέλει πλήρωσαν την αμυντική ολιγωρία τους, με τον Βάρντι να αποτρέπει τα χειρότερα για τη Λέστερ.

Σε αναμετρήσεις της 15ης αγωνιστικής στην Premier League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: