Μία από τις πιο ευρείες νίκες στην Ιστορία της πέτυχε το βράδυ της Τρίτης η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία διέλυσε με το άκρως εντυπωσιακό 9-0 την Σαουθάμπτον στο «Όλντ Τράφορντ»!

Η αποβολή του Γιάνκεβιτς στο 2ο λεπτό απλοποίησε τα πράγματα για τους «μπέμπηδες» (οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με 9 παίκτες μετά την αποβολή και του Μπέντναρεκ στο 86΄), που προέρχονταν από 2 ματς χωρίς νίκη και ήθελαν να επιστρέψουν πάση θυσία στα «τρίποντα» για να μην χάσουν την επαφή τους με τη Σίτι.

Λίγοι θα περίμεναν ότι θα έφταναν σε μία τόσο ευρεία επικράτηση… Οι «Άγιοι» έμειναν με παίκτη λιγότερο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης κι έκτοτε «κατέρρευσαν. Οι «μπέμπηδες» εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την αποβολή του Ελβετού και έκαναν «πάρτι» στην άμυνα των αντιπάλων τους.

Μέσα σε διάστημα 23 λεπτών προηγήθηκαν με 4-0, φροντίζοντας να δώσουν διαδικαστικό χαρακτήρα στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ δεν «κατέβασε ταχύτητα» στην επανάληψη, διάστημα στο οποίο πέτυχε άλλα πέντε και με τους τρεις βαθμούς που πήρε «έπιασε» τη «συμπολίτισσα» Σίτι στην κορυφή, αλλά οι «πολίτες» έχουν δύο ματς λιγότερα!

Η 22η αγωνιστική:

Σέφιλντ Γιουν.-Γουέστ Μπρομ 2-1 (56΄ Μπογκλ, 73΄ Σαρπ – 41΄ Φίλιπς)

Γουλβς-Άρσεναλ 2-1 (45΄+5 πέν. Νέβες, 49΄ Μουτίνιο – 32΄ Πέπε)

Μάντσεστερ Γ.-Σαουθάμπτον 9-0 (18΄ Βίσακα, 25΄ Ράσφορντ, 34΄αυτ. Μπέντναρεκ, 40΄ Καβάνι, 69΄,90΄ Μαρσιάλ, 71΄ ΜακΤόμινεϊ, 88΄πεν. Φερνάντες, 90΄+4 Τζέιμς)

Νιούκαστλ-Κρίσταλ Πάλας 1-2 (2΄ Σέλβι – 21΄ Ραϊντεβαλντ, 25΄ Καχίλ)