Αν και… φλέρταρε με την πρώτη της απώλεια βαθμών στην φετινή Πρέμιερ Λιγκ η Λίβερπουλ εν τέλει κατάφερε να πάρει το τρίποντο και απέναντι στη Λέστερ, διατηρώντας το απόλυτο νικών της στο αγγλικό πρωτάθλημα, μετά από οκτώ αγωνιστικές.

Πιο συγκεκριμένα η ομάδα του Κλοπ χάρη σε εύστοχο πέναλτι του Μίλνερ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων επιβλήθηκε με 2-1 των «αλεπούδων» και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα, αυξάνοντας στους οκτώ τους βαθμούς της διαφοράς της με τη Σίτι, η οποία φιλοξενεί την Κυριακή τη Γουλβς.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήταν καλύτερη, αλλά δεν μπορούσε να κάμψει την αντίσταση του φορμαρισμένου συνόλου του Μπρένταν Ρότζερς.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 40ο λεπτό με τον Σάντιο Μανέ, αλλά η Λέστερ ισοφάρισε με τον Μάντισον στο 80′, με τον Μίλνερ, όπως προαναφέραμε να λυτρώνει τους πρωταθλητές Ευρώπης με το πέναλτι που κέρδισε ο Μανέ

Από εκεί και πέρα, τη νίκη της ημέρας πέτυχε η Άστον Βίλα, η οποία νίκησε με 5-1 στην έδρα της Νόριτς, ενώ η Μπέρνλι επικράτησε της Έβερτον με 1-0.