Στο παρελθόν η Λέστερ είχε κάνει ουκ ολίγες «ζημιές» στη Λίβερπουλ. Όχι όμως αυτή τη φορά… Οι «reds» ήταν καταιγιστικοί απέναντι στις «αλεπούδες» και με τον Μοχάμεντ Σαλάχ σε ρόλο… σερβιτόρου (τρεις ασίστ), πέρασαν σαν «αέρας» από το «King Power», επικρατώντας με 3-0 στο τελευταίο παιχνίδι της 36ης αγωνιστικής της Premier League.

TA ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Αυτή ήταν η 7η σερί νίκη για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ που συνεχίζει να κυνηγάει στο φίνις της σεζόν μία θέση στην πρώτη τετράδα και στους «χρυσοφόρους» ομίλους του Champions League, έχοντας φτάσει ξανά στον ένα βαθμό μακριά απ’ τις Νιούκαστλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, οι οποίες όμως έχουν από έναν αγώνα λιγότερο.

Η Λίβερπουλ «καθάρισε» το τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο, μέσα σε τέσσερα λεπτά, με τις ασίστ του Σαλάχ προς τον Κέρτις Τζόουνς, ο οποίος δεν «λάθεψε» στο 33′ και στο 36′, δίνοντας «αέρα» νίκης στην ομάδα του. Στο 71′ ο Αλεξάντερ-Άρνολντ από άλλη μία τελική πάσα του Αιγύπτιου επιθετικού, διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για τους φιλοξενούμενους, που συνεχίζουν να ελπίζουν…