Σημειώνοντας και τα δύο γκολ της στο πρώτο ημίχρονο η Γιουβέντους επικράτησε με 2-0 της Μπολόνια, στο μεταξύ τους παιχνίδι, που διεξήχθη τη Δευτέρα στο «Ρενάτο Ντ’ Αλάρα», για την 27η αγωνιστική της Serie A.

Η «βέκια σινιόρα» άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο, ενώ στο 36’ ο Ντιμπάλα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Οι «ροσομπλού» προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο ημίχρονο, πίεσαν και έχασαν κάποιες ευκαιρίες, αλλά οι περυσινοί πρωταθλητές έλεγχαν το ματς, παρά την αποβολή του Ντανίλο στο 90’.

Με αυτό το «τρίποντο» η ομάδα του Σάρι διεύρυνε στο +4 τη διαφορά της από τη Λάτσιο, η οποία την Τετάρτη δοκιμάζεται στην έδρα της Αταλάντα.