Με τον Τσάβι στον πάγκο, η Μπαρτσελόνα φαίνεται να ξαναγυρίζει στην κανονικότητα… Οι Καταλανοί πέρασαν νικηφόρα με 3-1 από την πολύ δύσκολη έδρα της Βιγιαρεάλ, το «Μαδριγάλ», κάνοντας όνειρα για το μέλλον, αφού οι δύο συνεχείς νίκες (είχε προηγηθεί το 1-0 με την Εσπανιόλ) έφεραν έξι γρήγορους βαθμούς, που είναι προϋπόθεση πρώτα απ΄ όλα για την ανάταση μιας ψυχολογίας που ήταν στα… τάρταρα επί ημερών Κούμαν.

Οι «μπλαουγκράνα» έφτασαν στους 23 βαθμούς (έχουν και παιχνίδι λιγότερο), αλλά σημασία έχει ο τρόπος που έφτασαν στην αποψινή νίκη, σε ένα παιχνίδι που τα πάντα έγιναν στο β΄ ημίχρονο. Η Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ με τον Ντε Γιονγκ στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού, για να δεχθεί την ισοφάριση από τον Τσουκβέζε στο 76΄.

Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και απάντησαν με άλλα δύο γκολ, του Ντεπάι στο 88΄ και του Κουτίνιο με πέναλτι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, φτάνοντας σε μια νίκη που έδειξε πάνω απ΄ όλα χαρακτήρα.

Η 15η αγωνιστική:

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Γρανάδα 2-2 (10΄ Γκαρθία, 76΄ αυτ. Μαξιμιάνο – 25΄ Ματσίς, 34΄ Μολίνα)

Αλαβές-Θέλτα 1-2 (21΄ Χοσέλου – 11΄ Μίνα, 70΄ Άσπας)

Βαλένθια-Ράγιο Βαγιεκάνο 1-1 (19΄ πέν. Σολέρ – 64΄ Παλαχόν)

Μαγιόρκα-Χετάφε 0-0

Βιγιαρεάλ-Μπαρτσελόνα 1-3 (76΄ Τσκουκβέζε – 48΄ Ντε Γιονγκ, 88΄ Ντεπάι, 90΄+4 πεν. Κουτίνιο)