Η Μπαρτσελόνα μείωσε τη διαφορά που τη χωρίζει από την πρωτοπόρο ΤΣΣΚΑ, περνώντας νικηφόρα από τη Μόσχα, με 75-88, για την 20η αγωνιστική της Euroleague. Mε 25 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κόρεϊ Χίγκινς ντύθηκε «εκτελεστής», ενώ «κλειδί» για το τεράστιο «διπλό» της ομάδας του Γιασικεβίτσιους αποδείχτηκε η ευστοχία από τη γραμμή των 6.75. Η Μπαρτσελόνα είχε 12/17 έναντι των 4/12 της ρωσικής ομάδας, με τον Άλεξ Αμπρίνες (19π.) να μετρά 5/9 και τον Νικ Καλάθη (13π.) 3/5 έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Αν και η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε καλύτερα αξιοποιώντας τους ψηλούς της, Νίκολα Μιλουτίνοβ (15π., 6ρ.) και Τορνικέ Σενγκέλια (10π.,7ρ.), παρέδωσε τα «όπλα» στο β΄ μέρος. Ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε 18 πόντους, αλλά δεν είχε μεγάλη βοήθεια από τους συμπαίκτες του στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Η ΤΣΣΚΑ παρέμεινε πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα με 15-5, ενώ η Μπαρτσελόνα την ακολουθεί πλέον με μόνο μία νίκη διαφορά, αφού έχει ρεκόρ 14-6.

Την υπεροχή της στη ρακέτα αξιοποίησε η ΤΣΣΚΑ στην 1η περίοδο και με αποδέκτες της μπάλας τους Σενγκέλια και Μιλουτίνοβ προηγήθηκε με 18-11 και 25-17. Η Μπαρτσελόνα που κηνυγούσε στο σκορ μετά το 8-8, μείωσε με τρίποντο του Νικ Καλάθη (25-20 σκορ 1ης περιόδου). Στη 2η περίοδο, οι Καταλανοί, με επιθετικές «αιχμές» τους Χίγκινς και Αμπρίνες (15 και 14 πόντους αντίστοιχα στο ημίχρονο) «ροκάνισαν» τη διαφορά, ισοφαρίζοντας σε 40-40. Ο Αρτέμ Πουστοβί έβαλε μπροστά τους «μπλαουγκράνα» και αμέσως μετά ο Γεωργιανός σέντερ της ρωσικής ομάδας, Τορνικέ Σενγκέλια, με μία βολή διαμόρφωσε το 41-42, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους που είχε 7 λάθη στο α΄ μέρος, βελτιώθηκε σε αυτόν τον τομέα, συνέχισε να πιέζει στην άμυνα, όπως και στο 2ο δεκάλεπτο, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και έκανε επιμέρους σκορ 15-22 στην 3η περίοδο. Τα τρίποντα των Σέρχι Μαρτίνεθ και Κάιλ Κούριτς ήρθαν σε κρίσιμη στιγμή για τους Καταλανούς, όταν δηλαδή η ΤΣΣΚΑ είχε πλησιάσει στους 4 πόντους, 49-53. Μετά το 51-59, από τους προαναφερόμενους, η Μπαρτσελόνα διατήρησε το +8 (56-64), χάρη σε 4 πόντους του Κόρεϊ Χίγκινς και 2 του Άνταμ Χανγκά. Η 4η περίοδος ανήκε στους φιλοξενούμενους, αφού στις προσπάθειες των παικτών του Δημήτρη Ιτούδη να αντιδράσουν, δύο τρίποντα του Νικ Καλάθη αποτέλεσαν «τείχος», 62-75. Η Μπαρτσελόνα είχε την απάντηση κάθε φορά, με τους Οριόλα, Χίγκινς, ενώ το τρίποντο του Λεάντρο Μπολμάρο διαμόρφωσε το τελικό 75-88.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 41-42, 56-64, 75-88.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Μπολόμποι 7 (1), Χομένκο, Τζέιμς 18 (5/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χίλιαρντ 10 (5/15 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αντόνοφ 2, Στρέλνιεκς 4, Φόγκτμαν 5 (1/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Σενγκέλια 10 (2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιλουτίνοβ 15 (5/6 δίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 4

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Βέστερμαν, Χάνγκα 7 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Μπολμάρο 3 (1), Σμιτς 4 (4 ριμπάουντ), Πούστοβι 2, Μπάτζι, Οριόλα 4 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αμπρίνες 19 (1/3 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/2 βολές), Χίγκινς 25 (9/13 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαρτίνεθ 7 (1), Κούριτς 5 (1), Καλάθης 13 (2/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ)