«Είμαι χαρούμενος που έπαιξα το πρώτο μου παιχνίδι στο “Καμπ Νου” και κατέκτησα το τρόπαιο». Αυτό είπε ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι σε ένα βίντεο στο twitter, στον λογαριασμό της Μπαρτσελόνα, όπου εμφανίστηκε κρατώντας το βραβείο του «Man of the Match».

Ο 33χρονος Πολωνός διεθνής επιθετικός σημείωσε το πρώτο γκολ του για τον σύλλογο στο ντεμπούτο του στο «Καμπ Νου», βοηθώντας την ομάδα της Βαρκελώνης να νικήσει την Πούμας UNAM από το Μεξικό με 6-0 στον τελικό του ετήσιου τουρνουά «Joan Gamper».

Ο Λεβαντόφσκι, ο οποίος δεν κατάφερε να σκοράρει σε κανένα από τα φιλικά της Μπαρτσελόνα στην περιοδεία της στις ΗΠΑ, άνοιξε το σκορ στο τρίτο λεπτό του αγώνα, μετά από ασίστ του Πέδρι, ενώ, στη συνέχεια, ανταπέδωσε τη… χάρη, καθώς έδωσε ασίστ στον 19χρονο μέσο να σκοράρει δύο λεπτά αργότερα.

Ο Λεβαντόφσκι έδωσε άλλη μια ασίστ στον Πέδρι, για να «γράψει» ο Ισπανός διεθνής το 4-0 στο 19ο λεπτό.

Ο Πολωνός επιθετικός αναμένεται να κάνει το ντεμπούτο του στη LaLiga στις 13 Αυγούστου, όταν η Μπαρτσελόνα υποδεχθεί τη Ράγιο Βαγεκάνο.