Ισόπαλο 0-0 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι κορυφής της La Liga, ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο υπεροχής, δεν κατάφεραν όμως να σκοράρουν και πλέον το ήδη συναρπαστικό ισπανικό πρωτάθλημα γίνεται… μύλος.

Οι «ροχιμπλάνκος» κρατάνε το +2 από τους Καταλανούς, έχοντας και το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία, αλλά ο τίτλος αυτή τη στιγμή είναι στα χέρια της Ρεάλ, η οποία αν πετύχει τέσσερις νίκες στα ισάριθμα ματς που της απομένουν (αρχής γενομένης από την αυριανή μάχη με τη Σεβίλλη), θα κρατήσει τα «σκήπτρα».

Το πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι σημαδεύτηκε από μία αναγκαστική αλλαγή εκατέρωθεν. Ο Λεμάρ αποχώρησε μόλις στο 13ο λεπτό λόγω μυϊκού τραυματισμού, ενώ στο 31΄ αντικαταστάθηκε ο Μπουσκέτς, που χτύπησε στο κεφάλι μετά από μία εναέρια σύγκρουση με τον Σάβιτς.

Η Ατλέτικο ήταν πιο επικίνδυνη στο πρώτο μέρος και απείλησε με τους Κορέα, Γιορέντε, Σουάρες και Φελίπε (ο τελευταίος έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία, αστοχώντας αμαρκάριστος μέσα από την περιοχή), ενώ οι γηπεδούχοι είχαν μία και… καλή ευκαιρία, με ένα απίθανο σόλο και σουτ του Μέσι, που όμως ο Όμπλακ «έβγαλε» με τα ακροδάχτυλα.

Το σκηνικό άλλαξε στο β΄ ημίχρονο, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει τον έλεγχο και τους «ροχιμπλάνκος» να οπισθοχωρούν και -από ένα σημείο και μετά- να δείχνουν ικανοποιημένοι με την ισοπαλία.

Οι «μπλαουγκράνα» απείλησαν σε στημένες φάσεις με τους Αραούχο και Πικέ, είδαν τον Όμπλακ να αποκρούει ένα καλό φάουλ του Μέσι και στο τελευταίο πεντάλεπτο «άγγιξαν» δύο φορές το γκολ της νίκης, χωρίς να το βρουν: η κεφαλιά του αφύλακτου Ντεμπελέ στο 85΄ ήταν άστοχη και το φάουλ του Μέσι στο 90΄ «έξυσε» τη συμβολή των δοκών του Όμπλακ.