Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις νίκες, μετά από δύο σερί ισοπαλίες στην La Liga, επικρατώντας πολύ εύκολα στο «Καμπ Νόου» την Κυριακή με 3-0 της Λεβάντε.

Οι Καταλανοί ήταν άκρως αποτελεσματικοί στα πρώτα 15 λεπτά, διάστημα στο οποίο πέτυχαν δύο γκολ κι από κει και πέρα με σωστή διαχείριση έφτασαν στο στόχο τους χωρίς να «πατήσουν γκάζι», ανεβαίνοντας στην 5η θέση της βαθμολογίας, ενώ έχουν κι ένα ματς λιγότερο.

Παράλληλα, η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν βελτίωσε και τη ψυχολογία της ενόψει του κρίσιμου αγώνα της Τετάρτης (29/09) με την Μπενφίκα στο «Ντα Λουζ», για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, ματς στο οποίο οι «μπλαουγκράνα» θέλουν πάση θυσία τη νίκη για να «ρεφάρουν» κατά κάποιο τρόπο την βαριά εντός έδρας ήττα από την Μπάγερν στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Η Οσασούνα προηγήθηκε στην έδρα της Μαγιόρκα, οι γηπεδούχοι έφεραν τα πάνω κάτω στο πρώτο μέρος, αλλά η ομάδα που χαμογέλασε στο φινάλε ήταν αυτή από την Παμπλόνα με το γκολ του Μαρτίνεθ στο 88ο λεπτό (3-2).

Για τους νησιώτες ήταν η δεύτερη σερί ήττα μετά τη συντριβή από την Ρεάλ Μαδρίτης μεσοβδόμαδα (6-1), ενώ η Οσασούνα συμπλήρωσε τρεις νίκες στην τελευταία πεντάδα αγώνων που έδωσε.