Η Σενεγάλη είναι η πρώτη φιναλίστ στον τελικό του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής. Η ομάδα του Αλιού Σισέ νίκησε στον πρώτο (χρονικά) ημιτελικό την Τυνησία στην παράταση με 1-0, με αυτογκόλ του Ντίλαν Μπρον στο 101ο λεπτό της αναμέτρησης και προκρίθηκε στον καταληκτικό αγώνα της διοργάνωσης ύστερα από 17 χρόνια.

Οι δύο αντίπαλοι είχαν την ευκαιρία να τελειώσουν με την πρόκριση με την κανονική διάρκεια, αλλά οι παίκτες τους δεν ήταν ψύχραιμοι από τα 11 βήματα. Συγκεκριμένα, η Τυνησία (βασικός ο Γιασίν Μεριά του Ολυμπιακού) κέρδισε πέναλτι στο 73΄, για χέρι του Καλιντού Κουλιμπαλί, αλλά ο Αλφρέντ Γκομίς απέκρουσε το χτύπημα του Φεργιανί Σασί στο 75ο λεπτό.

Στο 79΄ ήταν η σειρά της Σενεγάλης να στήσει την μπάλα στην «άσπρη βούλα», ύστερα από απρόσεκτο μαρκάρισμα του Μπρον στον Μπαγιέ Ντιανέ, αλλά ο Ανρί Σαϊβέτ είδε τον Μουέζ Χασέν να βρίσκει την μπάλα και να την πετά σε κόρνερ.