Η Ρέιντζερς κατέκτησε τη νίκη στο Old Firm, όπως είναι πιο γνωστό το ντέρμπι των «αιωνίων» στη Σκωτία.

Η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ επιβλήθηκε την Κυριακή με 2-1 της -κατόχου του τίτλου και πρωτοπόρου- Σέλτικ στο «Σέλτικ Παρκ», στην αναμέτρηση που «άνοιξε την αυλαία» της 21ης αγωνιστικής στην Premiership και μείωσε στους δύο βαθμούς την απόσταση που τη χωρίζει από τους «Κέλτες».

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ρέιντζερς πανηγύρισε την πρώτη νίκη της σε Old Firm για φέτος, καθώς οι «καθολικοί» είχαν επικρατήσει στα δύο προηγούμενα (σ.σ. την 1η Σεπτεμβρίου για το πρωτάθλημα και στις 8 Δεκεμβρίου για τον τελικό του Λιγκ Καπ).

Άξιο αναφοράς είναι επίσης το γεγονός ότι αυτή ήταν η πρώτη επιτυχία των «Τζερς» στην έδρα της «αιώνιας» αντιπάλου τους από το 2010.

Οι «διαμαρτυρόμενοι» άνοιξαν το σκορ με τον Κεντ στο 36ο λεπτό, ενώ η Σέλτικ, η οποία έχασε πέναλτι στο 33΄ με τον Κρίστι, ισοφάρισε με τον Εντουάρ στο 42΄.

Τελικά, το «τρίποντο» στους φιλοξενούμενους το χάρισε ο Κάτιτς με το γκολ που πέτυχε στο 56ο λεπτό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ρέιντζερς τελείωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μορέλος στις καθυστερήσεις (90+6΄) με δεύτερη κίτρινη κάρτα.