Συναρπαστικός ήταν ο πρώτος προημιτελικός του Ολυμπιακού τουρνουά ποδοσφαίρου ανδρών με την Ισπανία να επικρατεί με 5-2 στην παράταση της Ακτής Ελεφαντοστού στο Miyagi Stadium και να παίρνει το πρώτο «εισιτήριο» για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η αφρικανική ομάδα προηγήθηκε με γκολ του αμυντικού της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Ερικ Μπαϊγί στο 10′, ωστόσο η «φούριας ρόχας» ισοφάρισε στο 30ο λεπτό με τον Ντάνι Όλμο.

Οι «ελέφαντες» συνέχισαν να πιέζουν και κατάφεραν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα με τον Μαξ Γκραντέλ κάνοντας το 2-1, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Ράφα Μιρ λύτρωσε την ισπανική ομάδα και οδήγησε το ματς στην παράταση.

Εκεί ο Μίκελ Ογιαρθάμπαλ της Σοσιεδάδ με πέναλτι στο 98ο λεπτό διαμόρφωσε το 3-2, ενώ στο 117′ και στο 120′ ο Ράφα Μιρ, ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, πέτυχε άλλα δύο γκολ, φθάνοντας στο χάτ τρικ, και σφράγισε την πανηγυρική πρόκριση στους «4» της διοργάνωσης.