Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε μία επική εμφάνιση, μόνος του οδήγησε τους Μπακς από το -17 στο +2, αλλά ήταν και ο «μοιραίος» αφού έχασε τη βολή που θα έστελνε τον αγώνα στην παράταση, 4 δέκατα πριν το τελικό 122-121.

Ο «Greek Freak» είδε την ομάδα του να είναι στο -17 (101-84) στο τέλος της τρίτης περιόδου και αποφάσισε να δείξει γιατί ήταν ο περσινός MVP. Με 20 πόντους στην τέταρτη περίοδο οδήγησε τους Μπακς στην αντεπίθεση, έχοντας τη βοήθεια του Μίντλετον, με τους Σέλτικς να μην μπορούν να τον σταματήσουν. Τα «Ελάφια» κατάφεραν όχι απλώς να μειώσουν αλλά και να προηγηθούν με 115-113 με καλάθι του Έλληνα άσου, τρία λεπτά πριν το φινάλε. Ο Τέιτουμ αποφάσισε να αναλάβει δράση και ήταν το αντίπαλο δέος για τον Αντετοκούνμπο. Με το σκορ στο 119-120 οι Μπακς είχαν την ευκαιρία να… τελειώσουν τον αγώνα, αλλά ο Μίντλετον ήταν άστοχος, με τους Σέλτικς να έχουν 22 δευτερόλεπτα στη διάθεσή τους.

Ο χρόνος κυλούσε και η μπάλα κατέληξε στον Τέιτουμ, που είχε μπροστά του τον Αντετοκούνμπο, με τον άσο των Σέλτικς να πετυχαίνει ένα απίστευτο τρίποντο με ταμπλό, για να κάνει το 122-120 με μόλις 4 δέκατα για το τέλος.

Οι Μπακς προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τον Γιάννη στην τελευταία φάση, με τον Έλληνα άσο να κερδίζει φάουλ από τον Τόμπσον, χωρίς να κυλήσει ο χρόνος, δίνοντάς του το δικαίωμα για δύο βολές.

Έχοντας 5/6 στη διάρκεια του αγώνα, ο Αντετοκούνμπο ευστόχησε στην πρώτη αλλά αστόχησε στη δεύτερη, με τους Σέλτικς να παίρνουν τη νίκη με 122-121.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 35 πόντους (6/8β., 10/18διπ., 3/8τρ.), 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ο Μίντλετον είχε 27 πόντους, 14 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ο Χόλιντει 25 πόντους.

Από τη Βοστόνη ο Τέιτουμ ήταν ο κορυφαίος με 30 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Μπράουν είχε 33 πόντους, ο Τιγκ 19 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-34, 64-59, 101-84, 122-121.