Με σπουδαίο «διπλό» επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα η Μπαρτσελόνα, η οποία με ρεκόρ 24-9 εξασφάλισε και μαθηματικά την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου στη Euroleague.

Οι Καταλανοί πέρασαν νικηφόρα με 82-73 από την έδρα της Φενερμπαχτσέ, για την 33η αγωνιστική, με την τουρκική ομάδα να βλέπει δύο βασικές μονάδες του ρόστερ της να αποχωρούν τραυματίες (στο 6΄ ο Βέσελι με διάστρεμμα στον αστράγαλο και στο 36΄ ο Ντε Κολό με πρόβλημα στο γόνατο). Για τη Φενέρ η αποψινή ήταν η 13η ήττα της (5η θέση).

Ένα ξέσπασμα της Μπαρτσελόνα στην τελευταία περίοδο ήταν αρκετό για να οδηγήσει την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στην επιτυχία. Οι Καταλανοί έτρεξαν με την έναρξη του… επιλόγου ένα επιμέρους σκορ 5-11 και στο 35΄ εξασφάλισαν μία διψήφια διαφορά (63-73), την οποία δεν δυσκολεύτηκαν να συντηρήσουν μετά την αποχώρηση με τραυματισμό και του Ντε Κολό στο 36΄.

Κορυφαίος των Ισπανών ήταν ο Κάιλ Κούριτς με 16 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης είχε απολογισμό 5 πόντους και 4 ασίστ σε 20:30 λεπτά συμμετοχής. Από τη Φενέρ προσπάθησε ο Μάρκο Γκούντουριτς με 19 πόντους.

Την επόμενη εβδομάδα, η Μπαρτσελόνα θα κλείσει την κανονική περίοδο στην έδρα της, απέναντι στη Μπάγερν, ενώ η Φενερμπαχτσέ θα υποδεχθεί τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 42-47, 58-62, 73-82

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Μπράουν 2 (1/8 σουτ), Γκούντουριτς 19 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/7 βολές), Μαχμούτογλου 3 (1), Ο’Κουίν 17 (6/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπιμπέροβιτς, Ντε Κολό 12 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Πιερ 10 (2), Μπαρτέλ 5 (6 ριμπάουντ), Βέσελι 2, Σιπάχι, Έντι 3 (1), Ντουβερίογλου.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 13 (6/7 δίποντ, 1/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Βέστερμαν 9 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Χάνγκα 5 (1), Μπολμάρο, Σμιτς 4, Οριόλα 2, Αμπρίνες 4 (4 ασίστ), Χίγκινς 9 (1), Κούριτς 16 (4/5 τρίποντα), Κλαβέρ 3 (1), Μίροτιτς 12 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Καλάθης 5 (2/7 σουτ, 4 ασίστ).

Εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας η ΤΣΣΚΑ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας αναδείχθηκε νικήτρια στον ρωσικό «εμφύλιο» της 33ης αγωνιστικής στη Euroleague, επιστρέφοντας στη δεύτερη θέση της κατάταξης και «κλειδώνοντας» με ρεκόρ 22-10 το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πέρασε ένα άνετο βράδυ απέναντι στην ουραγό Χίμκι και με το τελικό 97-72, υποχρέωσε τους φιλοξενούμενους στην 28η ήττα τους

Η άμυνα είχε την τιμητική της για την ΤΣΣΚΑ, η οποία κράτησε την Κίμκι στους 47 πόντους μέχρι το 30΄ και μπήκε πρόωρα σε τροχιά νίκης.

Την ίδια στιγμή, ο επιθετικός πλουραλισμός έκανε… θραύση και με έξι παίκτες να τελειώνουν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων (Βόιτμαν 16π., Λούντμπεργκ 16π., Έρικ 14π., Χίλιαρντ 13π., Σενγκέλια 11π., Κλάιμπερν 10π.) καλύφθηκε το κενό του Μάικ Τζέιμς (ο Ιτούδης τον έθεσε εκτός ομάδας και αύριο αναχωρεί για ΗΠΑ) και ο αγώνας κύλησε χωρίς… εμφράγματα για την ΤΣΣΚΑ.

Η «ρωσική αρκούδα» θα κλείσει την κανονική περίοδο την επόμενη εβδομάδα στην έδρα της, απέναντι στη Βιλερμπάν, ενώ η Κίμκι θα μπει αντίο στην Ευρώπη για εφέτος στο ΣΕΦ, κόντρα στον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 47-34, 76-47, 97-72

Άνετη νίκη για τη Ζενίτ

Στην Αγία Πετρούπολη, η Ζενίτ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, αλλά συνεχίζει να… ακροβατεί στην όγδοη θέση που οδηγεί στα πλέι οφ.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ επικράτησε άνετα με 87-53 της Βιλερμπάν, εξαργυρώνοντας το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 25-6 της τρίτης περιόδου (66-43 στο 30΄).

Με την αποψινή επιτυχία η Ζενίτ βελτίωσε το ρεκόρ της σε 18-14, ενώ υποχρέωσε τη Βιλερμπάν στην 20η ήττα της (14η θέση). Οι Μπάρον (15π.) και Χόλινς (15π.) οδήγησαν την επίθεση των νικητών.

Στην τελευταία αγωνιστική (34η), οι Ρώσοι θα υποδεχθούν τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 41-37, 66-43, 87-53

«Διπλό» με μεγάλη ανατροπή για τη Βαλένθια

Στο Βερολίνο, η Βαλένθια σημείωσε μία τεράστια ανατροπή από το -18 (35-17 στο 12΄) και με ένα σπουδαίο «διπλό» παρέμεινε σε τροχιά οκτάδας και πλέι οφ (18-15, ισοβαθμεί στην 9η θέση με την Μπασκόνια).

Οι «νυχτερίδες» επικράτησαν με 90-86 της αδιάφορης Άλμπα (11-22, 16η θέση), φτάνοντας στη νίκη μέσα από την εξαιρετική άμυνα της επανάληψης, όταν και περιόρισαν τους γηπεδούχους στους 33 πόντους.

Την ίδια στιγμή, ο Κλέμεν Πρέπελιτς με 24 πόντους πρωταγωνίστησε στην επίθεση της Βαλένθια, η οποία πανηγύρισε το «διπλό» από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Πλέον Βαλένθια και Μπασκόνια θα τεθούν αντιμέτωπες την επόμενη εβδομάδα στην έδρα των «νυχτερίδων» με φόντο τα πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 53-42, 70-64, 86-90