Με τέρμα του Γκαμπιαντίνι η Σαμπντόρια επιβλήθηκε με 1-0 της Αταλάντα στη Γένοβα, για την 6η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος και συνέχισε την ανοδική της πορεία που την έχει φέρει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Από εκεί και πέρα με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της  η Έμπολι, που επικράτησε εύκολα με 3-0 της Παλέρμο και κατάφερε να φτάσει τους 6 βαθμούς, «ξεκολλώντας» από την ουρά του βαθμολογικού πίνακα.

Από εκεί και πέρα, με πέναλτι του Κασιόνε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η Τσεζένα πήρε εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 επί της Ουντινέζε στο «Φρίουλι» σε αναμέτρηση όπου βασικός ήταν ο Ορέστης Καρνέζης για τους γηπεδούχους.

Τέρμα στις καθυστερήσεις σημείωσε και η Τζένοα με τον Μάτρι και πήρε σημαντική νίκη στο «Ενιο Ταρντίνι» επί της Πάρμα με 2-1. Σε ότι αφορά στην αναμέτρηση της Λάτσιο με την Σασουόλο, οι «Λατσιάλι» επικράτησαν με 3-2 και έφτασαν τους εννέα βαθμούς.