Χωρίς συγκομιδή βαθμών συνδυάστηκε η πρεμιέρα της Σεβίλλης στο φετινό πρωτάθλημα της La Liga, καθώς η Οσασούνα έκανε την έκπληξη επικρατώντας εντός έδρας με 2-1 της ομάδας της Ανδαλουσίας.

Η Οσασούνα προηγήθηκε στο 9ο λεπτό με τον Τσίμι Άβιλα, για να έλθει άμεσα η απάντηση της Σεβίλλης όταν ο Ράφα Μιρ, στο 11ο λεπτό, ισοφάρισε σε 1-1. Κι ενώ η Σεβίλλη έδειχνε ανώτερη στο πρώτο μέρος και έχασε ευκαιρία όταν το δυνατό σουτ του Ντιλέινι τράνταξε το δεξί δοκάρι του Ερέρα, εν τέλει τη νίκη πανηγύρισαν οι γηπεδούχοι.

Οι παίκτες του Ζουλιέν Λοπετέγκι δεν θύμιζαν τη Σεβίλη του α΄ μέρους και στο 72ο λεπτό, ο Πάπου Γκόμεζ υπέπεσε σε πέναλτι. Στο 74΄ λεπτό, ο Ράφα Μιρ το εκτέλεσε επιτυχώς για την Οσασούνα που ξεκίνησε με σημαντικό «τρίποντο» τη σεζόν στο ισπανικό πρωτάθλημα.