Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Ατλέτικο Μαδρίτης να πετύχει αυτό που ήθελε εναντίον της Χετάφε, στο δεύτερο χρονικά ματς της 28ης αγωνιστικής της πριμέρα ντιβιζιόν.

Οι «ροχιμπλάνκος» επικράτησαν σχετικά εύκολα με 2-0, πλησίασαν ξανά σε απόσταση… αναπνοής τη Βαλένθια και η μάχη για την κατάκτηση της 3ης θέσης που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ συνεχίζεται με αμείωτη ένταση.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης ήταν το πρώτο γκολ του Φερνάντο Τόρες μετά την επιστροφή του στους «ροχιμπλάνκος», με το οποίο έδωσε στο 3ο λεπτό το προβάδισμα στην ομάδα του, η οποία διπλασίασε τα τέρματά της με τον Τιάγκο Μέντες στο 44′.