Η Βαλένθια βρέθηκε με το… καλημέρα με την πλάτη στον τοίχο στην έδρα της Θέλτα, αλλά με σπουδαία ανατροπή, πήρε το «τρίποντο», πανηγυρίζοντας με το τελικό 2-1 τη δεύτερη διαδοχική νίκη της, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της LaLiga.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 11΄ με τον Άσπας, αλλά οκτώ λεπτά αργότερα ο Ντούρο έφερε το ματς στα ίσια, για να ολοκληρώσει την ανατροπή των «νυχτερίδων» στο 53΄ ο Γκόμες, κρατώντας τη Βαλένθια κοντά στα ευρωπαϊκά εισιτήρια της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Νωρίτερα, η Ελτσε νίκησε με 2-1 την Κάντιθ στο ντέρμπι της «ουράς». Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με τα γκολ των Τσάβες (13′ πεν.), Μορέντε (75′) και Ζοσάν (90’+) και απομακρύνθηκαν από τη ζώνη του υποβιβασμού. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 90ο λεπτό με τον Φερνάντες.

Η Ράγιο Βαγιεκάνο συνέχισε να εντυπωσιάζει τη φετινή σεζόν και πρόσθεσε μια ακόμη νίκη στο ενεργητικό της, επικρατώντας της Εσπανιόλ με 1-0, παραμένοντας στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας. Το ματς κρίθηκε με το αυτογκόλ του Καμπρέρα στο 55ο λεπτό.