«Μέταλλο»… πρωταθλήτριας έδειξε… με το καλημέρα στο νέο πρωτάθλημα της Ligue 1 η Λιλ, η οποία, αν και βρέθηκε να χάνει 3-1 στην έδρα της Μετς, με τρομερή αντεπίθεση στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα κατάφερε να «σώσει την παρτίδα» με το γκολ του Γιλμάζ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων (3-3).

‘Ετσι, ούτε αυτή την φορά ήρθε η πρώτη νίκη γηπεδούχου στην πρεμιέρα της σεζόν 2021/2022 (0/9), καθώς η Μετς των 10 παικτών από το 56΄ και παρότι μέχρι το 83ο λεπτό ήταν μπροστά στο σκορ με 3-1, εν τέλει δεν άντεξε στην πίεση των «λιλουά», που εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και πήραν τον ένα βαθμό, που έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς ήταν μία πολύ σημαντική επιτυχία.

Στα 8 πρώτα ματς, οι φιλοξενούμενες ομάδες «απέδρασαν» με «διπλό», ενώ στα υπόλοιπα πέντε δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να πάρουν το «τρίποντο».

Το παράδειγμα της Παρί Σεν Ζερμέν, το βράδυ του Σαββάτου (7/08) στην έδρα της Τρουά, ακολούθησαν σήμερα και οι Κλερμόν, Ανζέ, οι οποίες πήραν τις πρώτες τους νίκες στη νέα Ligue 1, με το ίδιο μάλιστα, σκορ (2-0) στις έδρες των Μπορντό και Στρασμπούρ.

Λανς, Ρεμς, Λοριάν, «τσίμπησαν» βαθμούς μακριά από τα «σπίτια τους» και σαφώς δεν έφυγαν απογοητευμένες από τον αγωνιστικό χώρο απέναντι σε Ρεν, Νις και Σεντ Ετιέν, αντίστοιχα.