Επί ένα ημίχρονο η Σπαρτάκ Μόσχας είχε… στριμώξει άσχημα τη Λέστερ (σε αγώνα για τον 3ο όμιλο του Europa League), παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Σομπόλεφ και Λάρσον. Κάπου εκεί ανέλαβε… δράση ο Πάτσον Ντάκα.

Τέσσερις ημέρες μετά την τρομερή εμφάνισή του στη νίκη επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 4-2 (όπου σημείωσε ένα γκολ), ο 23χρονος επιθετικός από τη Ζάμπια, πέτυχε καρέ τερμάτων κόντρα στους Ρώσους κι οδήγησε τις «αλεπούδες» σε μία απιστευτη ανατροπή μέχρι το τελικό 4-3.

Το νέο παιδί-θαύμα της Λέστερ, που αποκτήθηκε το περασμένο καλοκαίρι από την Σάλτσμπουργκ μείωσε στο 45′ σε 2-1 και μέχρι το 54ο λεπτό είχε «γυρίσει» το σκορ με δικά του γκολ, τελειώνοντας υποδειγματικά τις δύο ασίστ του Ιχενάτσο και τη μία του Τίλεμανς.

Στο 79′ μετά από ακόμη μία εξαιρετική πάσα του Μάντισον, ο Ντάκα έκανε το 4-2 και παρά τη μείωση του σκορ από τον Σομπόλεφ στο 86′ (4-3), η Λέστερ κράτησε ως το τέλος μία πολύ σημαντική νίκη που την ανέβασε στη 2η θέση του ομίλου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερς της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League: