Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας «σκούπισε» με άνεση τη σειρά των πλέι οφ της Euroleague και έγινε η πρώτη ομάδα της εφετινής αγωνιστικής περιόδου, η οποία προκρίθηκε στην καταληκτική φάση της διοργάνωσης. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πέρασε νικηφόρα με 85-68 από την Πόλη, απέναντι στη Φενερμπαχτσέ, στο Game 3, και πλέον περιμένει το νικητή του ζευγαριού Αναντολού Εφές-Ρεάλ Μαδρίτης (2-1) για να μάθει τον αντίπαλο της στα ημιτελικά.

Η ΤΣΣΚΑ «εξαργύρωσε» την εκκωφαντική εμφάνιση της σε άμυνα και επίθεση στην τρίτη περίοδο και συγκεκριμένα αμέσως μετά την αποβολή του Γιαν Βέσελι (επιθετικό φάουλ και τεχνική ποινή) στο 22΄, με την οποία έμεινε «γυμνή» η φροντ λάιν της Φενέρ. Οι Ρώσοι έτρεξαν στο τρίτο δεκάλεπτο εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 27-11, ξεφεύγοντας με +21 στο 30΄ (71-50) και μπαίνοντας πρόωρα σε τροχιά νίκης-πρόκρισης.

Ρεκόρ καριέρας σε πόντους (34) και αξιολόγηση (38) σημείωσε από την ΤΣΣΚΑ ο Γουίλ Κλάιμπερν, ενώ πολύτιμη ήταν και η προσφορά του Γκάμπριελ Λούντμπεργκ, με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη. Από τη Φενέρ «πάλευε» μόνος ο Νάντο ντε Κολό με 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 39-44, 50-71, 68-85

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τζαν): Μπράουν 2 (1/5 σουτ), Γκούντουριτς 10 (2), Μαχμούτογλου 7 (1), Ο’Κουίν 4, Μπιμπέροβιτς 7 (7 ριμπάουντ), Ντε Κολό 22 (6/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 λάθη), Πιερ 6 (6 ριμπάουντ), Μπαρτέλ (0/3 σουτ), Βέσελι 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Σιπάχι, Έντι, Ντουβερίογλου 2.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 22 (6/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Χίλιαρντ 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Ούκοφ, Χάκετ 3 (1/4 τρίποντα), Αντόνοφ, Στρέλνιεκς, Φόγκτμαν 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κλάιμπερν 34 (4/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 11/14 βολές, 7 ριμπάουντ), Σενγκέλια 6 (2/10 σουτ, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 2 (0/4 τρίποντα), Έρικ.