Έστω και με αγχωτικό τρόπο ο Ρότζερ Φέντερερ κατάφερε να προκριθεί στους «16» του Australian Open.

Ο 38χρονος Ελβετός τενίστας κατέβαλε δύσκολα την αντίσταση του Αυστραλού Τζον Μίλμαν με 4-6, 7-6(2), 6-4, 4-6, 7-6(8) και πήρε το «εισιτήριο» για τον επόμενο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ούγγρο Μάρτον Φούκσοβιτς με «έπαθλο» μια θέση στους προημιτελικούς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Φέντερερ, ο οποίος είναι Νο 3 στην παγκόσμια κατάταξη, ενώ έχει κατακτήσει 20 τίτλους σε τουρνουά γκραν σλαμ στην καριέρα του, υπέπεσε σε συνολικά 82 (!) αβίαστα λάθη κόντρα στον Μίλμαν (Νο 47), με αποτέλεσμα ο αγώνας να οδηγηθεί σε πέμπτο σετ.

Εκεί ο Ελβετός βρέθηκε στο τάι μπρέικ να χάνει με 4-8, αλλά προ του φάσματος της ήττας-αποκλεισμού πήρε έξι σερί πόντους και πανηγύρισε τη νίκη στον αγώνα, ο οποίος διήρκεσε τέσσερις ώρες και τρία λεπτά.

Οι δύο αντίπαλοι είχαν τεθεί αντιμέτωποι μόνο μια φορά στο παρελθόν σε τουρνουά γκραν σλαμ, στη φάση των «16» για το US Open του 2018, και τότε ο Μίλμαν είχε επικρατήσει με 3-6, 7-5, 7-6(7), 7-6(3).