Του Μπάμπη Παπαφιλιππάκη

Η 10η Ιουλίου του 2021 γράφτηκε με χρυσά γράμματα στην ιστορία της Εθνικής Αργεντινής, καθώς επέστρεψε στα τρόπαια στη διοργάνωση του Κόπα Αμέρικα, μετά από 28 ολόκληρα χρόνια.

Μάλιστα αυτό συνέβη μέσα στο «σπίτι» της μεγάλης της αντιπάλου, της Βραζιλίας, γεγονός που δίνει σαφέστατα μεγαλύτερη υπόσταση και αξία στην επιτυχία του συγκροτήματος του Σκαλόνι.

Πιο συγκεκριμένα, η «μπιανκοσελέστε» τα ξημερώματα της Κυριακής επιβλήθηκε με 1-0 σκορ της «σελεσάο», στη μητέρα των μαχών του λατινοαμερικάνικου ποδοσφαίρου και σήκωσε στο «Μαρακανά» το τρόπαιο απέναντι στην «οικοδέσποινα» της διοργάνωσης.

Το γκολ που έκρινε τον τελικό του Κόπα Αμέρικα το πέτυχε με ένα πανέμορφο ψιλοκρεμαστό πλασέ ο Ντι Μαρία στο 22ο λεπτό.

Aυτός ο τίτλος είναι φυσικά ξεχωριστός και για τον ηγέτη των Αργεντίνων, Λιονέλ Μέσι (αναδείχθηκε MVP και πρώτος σκόρερ του Κόπα Αμέρικα) καθώς είναι ο πρώτος που κατακτά με το εθνόσημο στο στήθος, σε επίπεδο ανδρών.

Νεύρα, σκληρά μαρκαρίσματα και πολλά λάθη και από τις δύο πλευρές συνέθεταν το σκηνικό στο πρώτο 20λεπτο του τελικού, με τους γκολκίπερ των δύο φιναλίστ να έχουν… ρόλο θεατών, καθώς σε αυτό το διάστημα του ματς δεν υπήρξε ούτε για… δείγμα κάποια ευκαιρία.

Στο 22ο λεπτό πάντως, σχεδόν από το πουθενά, η «μπιανκοσελέστε» κατάφερε να ανοίξει το σκορ, στην πρώτη αξιόλογη φάση του τελικού.

Μετά το γέμισμα του Ντε Πολ και το λάθος του Λόντι, που αρχικά φάνηκε να ελέγχει την πορεία της μπάλας, ο Ντι Μαρία με ένα εξαιρετικό ψιλοκρεμαστό πλασέ νίκησε τον Έντερσον, γράφοντας το 1-0.

Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους, το οποίο είχε αργό τέμπο, το σκηνικό δεν άλλαξε, με τη Βραζιλία να έχει την κατοχή, χωρίς ωστόσο να μπορεί να διασπάσει την απροσπέλαστη άμυνα των αντιπάλων τους, οι οποίοι κοιτούσαν πρωτίστως να μην αφήνουν κενά στα μετόπισθεν και όποτε τους δινόταν η ευκαιρία «χτυπούσαν» στην αντεπίθεση.

Στο β’ ημίχρονο η «σελεσάο» μπήκε πιο επιθετικά, ψάχνοντας φυσικά το γκολ της ισοφάρισης. Ο ρυθμός βελτιώθηκε αισθητά και όσο περνούσε η ώρα η ομάδα του Τίτε πίεζε ολοένα και περισσότερο.

Στο 51′ ο Ριτσάρλισον σκόραρε, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε, καθώς ο σκόρερ υποδείχθηκε -σωστά- σε θέση οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης, ενώ τρία λεπτά αργότερα, και πάλι, ο επιθετικός της Έβερτον απείλησε με σουτ την εστία του Μαρτίνες, με τον γκολκίπερ των Αργεντίνων να είναι σε ετοιμότητα, απομακρύνοντας τον κίνδυνο για την εστία του.

Ο τεχνικός της «σελεσάο», ο οποίος στο ξεκίνημα του β΄ μέρους είχε περάσει στο ματς τον Φιρμίνο, έβλεπε ότι η ομάδα του δυσκολευόταν να «τρυπήσει» την άμυνα της Αργεντινής.

Έτσι, ανακάτεψε κι άλλο την… τράπουλα, ρίχνοντας κι άλλα επιθετικά «όπλα» στο χορτάρι, προκειμένου να βοηθήσει την ομάδα του να βρει το πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης. Εις μάτην όμως…

Με τους Αργεντίνους να έχουν οπισθοχωρήσει μαζικά οι Βραζιλιάνοι έβρισκαν κλειστούς τους διαδρόμους προς την εστία του Μαρτίνες.

Έτσι, έπρεπε να φτάσουμε στο 83′ για να χτυπήσει και πάλι καμπανάκι κινδύνου στην εστία της Αργεντινής, όταν ο Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα σούταρε, με τον Πετσέλα όμως να βάζει την κόντρα, διώχνοντας σε κόρνερ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης είχε νέα ευκαιρία, όταν έπιασε σουτ στο 87′, αλλά ο Μαρτίνες κράτησε ανέπαφη την εστία του, ενώ στο 89΄ η Αργεντινή θα μπορούσε να φτάσει στο 2-0 και να τελειώσει το παιχνίδι, αλλά ο Μέσι, ο οποίος είχε βγει σε θέση τετ-α-τετ με τον Έμερσον, μπερδεύτηκε και δεν κατάφερε καν να τελειώσει τη φάση.

Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη στιγμή του τελικού, το τέλος του βρήκε τους παίκτες του Σκαλόνι να κατακτούν το τρόπαιο, για το οποίο σίγουρα θα χαμογελά από τα… επίσημα των ουρανών και ο αείμνηστος Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα!

Αργεντινή-Βραζιλία 1-0

Γκολ: 22′ Ντι Μαρία (Αργεντινή)

Κίτρινες: Φρεντ (Βραζιλία), Παρέδες (Αργεντινή), Λο Σέλσο (Αργεντινή), Ντε Πολ (Αργεντινή), Λόντι (Βραζιλία), Πακετά (Βραζιλία), Οταμέντι (Aργεντινή), Μαρκίνιος (Βραζιλία), Μοντιέλ (Αργεντινή)

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Ε. Μαρτίνες, Μοντιέλ, Ρομέρο (79′ Πεσέλα), Οταμέντι, Ακούνια, Ντε Πολ, Παρέδες (54′ Ροντρίγκες), Λο Σέλσο (63′ Ταγλιαφίκο), Ντι Μαρία, Λ. Μαρτίνες (80′ Γκονσάλες), Μέσι.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Έντερσον, Ντανίλο, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Ρενάν Λόντι (76′ Έμερσον), Κασεμίρο, Φρεντ (46′ Φιρμίνο), Έβερτον (63΄ Βινίσιους), Πακετά (76′ Μπαρμπόζα), Νεϊμάρ, Ριτσάρλισον.