H αντίπαλος του Ολυμπιακού στους «16» του Europa League, Άρσεναλ, πήρε το ντέρμπι του βόρειου Λονδίνου, 2-1, επί της Τότεναμ, στο Emirates, για την 28η αγωνιστική της Premier League.

O Έρικ Λαμέλα άνοιξε το σκορ με ένα φανταστικό γκολ στο 33ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Όντεγκαρντ ισοφάρισε (1-1) με πλασέ μετά από πάσα του Τίρνι, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 44ο λεπτό. Ο Λακαζέτ, αφού πρώτα ο διαιτητής της αναμέτρησης, Μάικλ Όλιβερ, συμβουλεύτηκε το VAR, με πέναλτι στο 64ο λεπτό χάρισε τη νίκη στους «κανονιέρηδες». Στο 76ο λεπτό, ο σκόρερ του μοναδικού γκολ της Τότεναμ αποβλήθηκε, με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Αυτή ήταν η πρώτη φορά που ο Αρτέτα νίκησε τον Μουρίνιο.

Η Άρσεναλ παρέμεινε στη 10η θέση, μειώνοντας ωστόσο τη διαφορά στο -4 από την Τότεναμ και θα παλέψει μέχρι το τέλος για την Ευρώπη. Την ερχόμενη Πέμπτη (18/3) πάντως, η ομάδα του Λονδίνου υποδέχεται τον Ολυμπιακό στη ρεβάνς της φάσης των «16» του Europa League.

Άρσεναλ: Λένο, Λουίζ, Τίρνεϊ, Γκάμπριελ, Σέντρικ, Παρτέι, Τζάκα, Όντεγκααρντ, Σακά (46’ Πεπέ), Σμιθ Ρόου (77’ Γουίλιαν), Λακαζέτ (89’ Ελνενί).

Η 28η αγωνιστική:

Νιούκαστλ-Άστον Βίλα 1-1 (90΄+4 Λάσκελς – 86΄ αυτ. Κλαρκ)

Λιντς-Τσέλσι 0-0

Κρίσταλ Πάλας-Γουέστ Μπρομ 1-0 (37΄ πέν. Μιλιβόγεβιτς)

Έβερτον-Μπέρνλι 1-2 (32΄ Κάλβερτ-Λιούιν – 13΄ Γουντ, 25΄ Μακ Νιλ)

Φούλαμ-Μάντσεστερ Σίτι 0-3 (47΄ Στόουνς, 56΄ Ζεσούς, 60΄ πεν. Αγουέρο)

Σαουθάμπτον-Μπράιτον 1-2 (27΄ Άνταμς – 16΄ Ντανκ, 56΄ Τροσάρντ)

Λέστερ-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 5-0 (39΄, 69΄, 78΄ Ιχεανάτσο, 64΄ Πέρες, 80΄ αυτ. Αμπάντου)

Άρσεναλ-Τότεναμ 2-1 (44΄ Έντεγκααρντ, 64΄ πεν. Λακαζέτ – 33΄ Λαμέλα)

Μάντσεστερ Γ.-Γουέστ Χαμ 21:15