Πετυχαίνοντας δύο γκολ στο πρώτο εικοσάλεπτο, η Άρσεναλ κατάφερε να υπερκεράσει με σκορ 2-0 το εμπόδιο της Λέστερ στο «Κινγκ Πάουερ Στάντιον», σε αναμέτρηση για τη 10η αγωνιστική της Premier League. Από κόρνερ του Μπουκαγιό Σακά, ο Γκάμπριελ Μαγκαλιάες με κεφαλιά άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό.

Στο 18’ η πίεση των «κανονιέρηδων» απέδωσε, με τον Εμίλ Σμιθ Ρόου να κερδίζει με σουτ τον Κάσπερ Σμάιχελ για το 0-2. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, οι «αλεπούδες» πίεσαν ασφυκτικά, αλλά ο Άαρον Ράμσντεϊλ «κατέβασε τα ρολά», πραγματοποιώντας μια εκπληκτική διπλή επέμβαση στο 43’.

Τζέιμι Βάρντι, Γιούρι Τίλεμανς και Τζέιμς Μάντισον απώλεσαν σημαντικές ευκαιρίες και στο δεύτερο ημίχρονο για τη Λέστερ που γνώρισε την ήττα μετά από τέσσερις αγωνιστικές (από δύο νίκες και ισοπαλίες). Για την Άρσεναλ του Μίκελ Αρτέτα ήταν η πέμπτη νίκη στα επτά πιο πρόσφατα παιχνίδια της (ισόπαλα τα άλλα δύο).