Τον πρώτο της τίτλο έπειτα από έξι χρόνια πανηγυρίζει η Λίβερπουλ. Ύστερα από έναν συγκλονιστικό τελικό, η ομάδα του Κένι Νταγκλίς επικράτησε με 3-2 στα πέναλτι της Κάρντιφ (1-1 η κανονική διάρκεια και 2-2 η παράταση) και κατέκτησε για όγδοη φορά στην ιστορία της το Λιγκ Καπ Αγγλίας.

Ο αγώνας

Οι Ουαλοί ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ μόλις στο 19’ με τον Γιόσεφ Μέισον, ο οποίος, μετά από εξαιρετική πάσα του Κένι Μίλερ, βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Ρέινα, κάνοντας το 1-0 για την Κάρντιφ.

Η απάντηση από τη Λίβερπουλ ήρθε στο 60′. Έπειτα από το δοκάρι του Λουΐς Σουάρες, αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Μάρτιν Σκρτελ, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-1  για τους «ρεντς».

Αυτό το σκορ διατηρήθηκε στην κανονική διάρκεια κι έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.
Εκεί η ομάδα του Νταγκλίς ήταν ανώτερη και έκανε το 2-1 με σουτ του Ντιρκ Κάιτ από το ύψος της περιοχής.

Εντούτοις, οι παίκτες της Κάρντιφ δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Δύο λεπτά πριν από το τέλος, ήτοι στο 118′, οι Ουαλοί ισοφάρισαν σε 2-2.

Έτσι η αναμέτρηση οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου οι «ρεντς» αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι κατακτώντας το τρόπαιο.