Σε… υγιεινό περίπατο μετέτρεψε ο ΠΑΟΚ το -κατ’ ευφημισμόν, όπως αποδείχθηκε- ντέρμπι με την ΕΑ Πατρών, καθώς επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ των Αχαιών στην Πυλαία.

Οι φιλοξενούμενοι άργησαν να μπουν στο κλίμα του παιχνιδιού κι έτσι βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 σετ σε μόλις σε 39 λεπτά αγώνα.

Στο τρίτο σετ προέβαλαν αντίσταση στον «δικέφαλο» του Βορρά, ο οποίος πάντως μπόρεσε να κάνει το 3-0, ξεκινώντας έτσι με νίκη το δεύτερo γύρο του πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ των Ανδρών.

Τα σετ: 25-11, 25-16, 25-22

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Μπορόβνιακ 16, Πλίκας 1, Ρομέρο 8, Αρμενάκης 20, Παπαϊακώβου 8, Γκιρτζίκης 5, Παπαδημητρίου (λ – 77% υπ.)

ΕΑ Πατρών (Χριστόπουλος): Μαντέκας 9, Βούγιοβιτς 2, Μίλεβ 5, Ασπιώτης 8, Γιούρισιτς 7, Γ. Παπαδόπουλος 3, Καραγιάννης (λ – 54% υπ.) / Π. Παπαδόπουλος 3, Αχιλλεόπουλος (λ), Πατρινός