Η ΑΕΚ αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι της πρεμιέρας της Α1 χάντμπολ των ανδρών, καθώς επικράτησε το Σάββατο στη Θεσσαλονίκη με 23-20 του ΠΑΟΚ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 7-4 στο 17΄ και 9-8 στο ημίχρονο, αλλά η «Ένωση» στο β’ ημίχρονο πήρε προβάδισμα και, με αφετηρία το 16-16 του 48ου λεπτού, έκανε ένα ξέσπασμα, φτάνοντας στη νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-4, 5-4, 8-6, 9-7, 9-8 (ημχ), 10-11, 11-14, 14-15, 16-17, 17-20, 20-23.

ΠΑΟΚ (Παπαβασίλης): Κεσίδης, Παλάσκας 4, Μπαλτατζής, Παπαβασίλης 5, Τσεσμετζίδης 3, Κοκώνης, Γιαννακίδης, Πετρίδης 4, Τσαναξίδης, Ελευθεριάδης, Θ. Κωστακίδης 1, Λοΐζος, Μαστορογιάννης, Γιορανίδης, Κυπραίος 3, Τσέγιοβιτς.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 2, Δομπρής 3, Μωραΐτης, Γεωργιάδης, Χόγκας 2, Νικολαΐδης, Μυλωνάς 1, Χιμένεθ 2, Φλορίδο 3, Γιάκομπσεν 3, Παπαδιονυσίου, Οζμουσούλ, Άρσιτς, Μπουνέτα 5, Γιόσμου, Κεδέρης 2.

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 7/5. Κόκκινη: Τσαναξίδης (46:43, τρία δίλεπτα). Πέναλτι: 3/4 – 3/6.

Λίγο νωρίτερα, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του φετινού πρωταθλήματος, ο Φαίακας Κέρκυρας συνδύασε με νίκη τον παρθενικό αγώνα του στη μεγάλη κατηγορία, καθώς επικράτησε του Άρη Νικαίας με 25-20.