Με απώλειες για τους «αιώνιους» ξεκίνησε το φετινό πρωτάθλημα στη γυναικεία Volley League, καθώς ο Ολυμπιακός άφησε βαθμό στη Βούλα απέναντι στη μαχητικότατη Θέτιδα, ενώ ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στη Θεσσαλονίκη από τον Άρη, που έκανε μεγάλη ανατροπή.

Οι πρωταθλήτριες προηγήθηκαν 23-20 στο τέταρτο σετ, για να δεχθούν σερί 5-0 από την Θέτιδα για το 2-2 σετ, ενώ ο Παναθηναϊκός έχασε match ball στη Θεσσαλονίκη από τον Άρη και το πλήρωσε με μια αναπάντεχη, βάσει της εξέλιξης του αγώνα ήττα, αφού αν και βρισκόταν μπροστά με 2-0 σετ, εν τέλει έχασε.

Η φιλόδοξη Θήρα δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα στη Λαμία (3-0) απέναντι στις νεοφώτιστες, όπως και ο ΠΑΟΚ στον Πειραιά απέναντι στον Πορφύρα (3-0). Η ομάδα της Σαντορίνης είχε πρωταγωνίστριες την Βραζιλιάνα Φερνάντα Μέλο, που πήρε τη θέση της Εμμανουηλίδου στο κέντρο και σημείωσε 13 πόντους με 5 μπλοκ, καθώς και τις ακραίες Γενιτσαρίδη, Ντάλκε, οι οποίες έδωσαν 11 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Η ΑΕΚ επέστρεψε στην κατηγορία με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, καθώς με κορυφαίες τις Πιρβ – Ράπτη νίκησε τον Αίαντα στον Εύοσμο με 3-0. Στα Ιλίσια, τέλος, με μπλοκ που έδωσε 16 πόντους και την Νικολογιάννη ασταμάτητη στην επίθεση (22π.), το Μαρκόπουλο επικράτησε με 3-1 σετ του Ηλυσιακού.