Μια νίκη μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος στη Volley League Γυναικών βρίσκεται ο Παναθηναϊκός, που έκανε break στην έδρα του Ολυμπιακού, πήρε τη νίκη με 3-1 κι έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών με τις «ερυθρόλευκες».

Ο τρίτος τελικός, ενδεχομένως και ο τελευταίος, θα διεξαχθεί στο Κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων το Σάββατο 6 Μαΐου και ώρα 19:00. Να σημειωθεί ότι θα είναι η πρώτη φορά που θα διεξαχθεί αγώνας γυναικείου βόλεϊ στο μεγαλύτερο κλειστό γυμναστήριο της Ελλάδας.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια, με τον Παναθηναϊκό να ακολουθεί. Με επίθεση της Σάλας οι ερυθρόλευκες προηγήθηκαν με 19-15, με τις πράσινες να αντιδρούν και με κόντρα επίθεση της Ανθούλη ήρθε η ισοφάριση σε 19-19.

Η Καράρο σταμάτησε την Γκρότους για το 23-21, αλλά πάλι η Ανθούλη έδωσε την λύση για τον Παναθηναϊκό και με άσσο ισοφάρισε σε 23-23. Με την Εμμανουηλίδου και την Γουίντερς ο Ολυμπιακός είχε δύο σετ μπολ (24-23, 25-24), ο Παναθηναϊκός τα έσβησε και με μία άουτ επίθεση της Κούμπουρα και μία κόντρα επίθεση της Ανάε έγινε το 25-27.

Με δύο συνεχόμενους άσσους της Μέντιτς ο Παναθηναϊκός πήρε από νωρίς προβάδισμα (4-7) αναγκάζοντας τον Μιτσέλι να καλέσει τάιμ άουτ. Με συνεχόμενη πίεση από το σερβίς ο Παναθηναϊκός είχε αρκετές κόντρα επιθέσεις, με τις Ανάε, Ανθούλη να κάνουν την ζημιά. Ο Ολυμπιακός πέρασε στο ματς τις Χριστοδούλου, Τσιτσιγιάννη χωρίς να αλλάξει κάτι, με την Μέντιτς να διαμορφώνει το 19-25 για το 0-2 σετ.

Εντυπωσιακό ήταν το τρίτο σετ, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει ξανά στο ματς. Το σετ ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος, ο Μιτσέλι είχε χρησιμοποιήσει και τα δύο του τάιμ άουτ στο 3-7 και στο ματς είχε περάσει η Τσιτσιγιάννη αντί της Κούμπουρα.

Ο Παναθηναϊκός είχε τέσσερις ευκαιρίες για να τελειώσει το ματς και με το σκορ στο 26-27 η φάση τελειώνει υπέρ των πρασίνων, με τον Μιτσέλι να ζητάει βίντεο τσάλεντζ και να δικαιώνεται για επαφή της φανέλας της Παπαφωτίου με το φιλέ. Το σκορ έγινε 27-27, η Σάλας έδωσε το πρώτο σετ μπολ στον Ολυμπιακό (28-27) και στην επόμενη φάση η Κουβανή ακραία μπλόκαρε την Ανθούλη για το 29-27.

Πόντο πόντο πήγαιναν στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες, με την Τσιτσιγιάννη και την Ανθούλη να ξεχωρίζουν στην επίθεση. Με μπλοκ της Μέντιτς ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 20-22, με την Γουίντερς να μειώνει σε 21-22 αλλά η ίδια στην επόμενη φάση δέχθηκε το μπλοκ από την Ανθούλη για το 21-23.

Η Τσιτσιγιάννη έκανε το 22-23, η Ανθούλη μετά από φάση διαρκείας έδωσε δύο ματς μπολ στον Παναθηναϊκό (22-24) αλλά δέχθηκε και το μπλοκ από την διαγώνια του Ολυμπιακού για το 23-24. Ο Καλμαζίδης κάλεσε τάιμ άουτ και στη συνέχεια η Παπαφωτίου βρήκε την Κρος σε πρώτο χρόνο για το 23-25 και το τελικό 1-3 σετ.

Τα σετ (πρώτος ο γηπεδούχος Ολυμπιακός): 25-27, 19-25, 29-27, 23-25.

Ολυμπιακός (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 9 (5/16 επ., 4 μπλοκ), Γουίντερς 16 (14/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ. – 29% άριστες), Λαμπρούση 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Σάλας 22 (17/34 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 41% υπ. – 27% άριστες), Κούμπουρα 8 (7/22 επ., 1 άσσος), Καράρο 2 (2 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 34% υπ. – 21% άριστες), Τσιτσιγιάννη 16 (14/44 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (2/2 ΕΠ.), Γενιτσαρίδη.

Παναθηναϊκός (Γιάννης Καλμαζίδης): Ανάε 20 (19/43 επ., 1μ πλοκ, 39% υπ. – 29% άριστες), Γκρότους 15 (15/35 επ., 78% υπ. – 48% άριστες), Παπαφωτίου 5 (1/5 επ., 4 άσσοι), Ανθούλη 30 (25/63 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Κρος 8 (4/15 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μέντιτς 15 (8/17 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 47% υπ. – 20% άριστες), Χατζηευστρατιάδου, Νικολογιάννη, Μεταξά.