Τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια γνώρισε η εθνική βόλεϊ των ανδρών, στον Α΄ όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, ο οποίος διεξάγεται στην Κρακοβία. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε με 3-0 σετ από το Βέλγιο (το οποίο πανηγύρισε την πρώτη νίκη του) και πλέον είναι πολύ δύσκολο να διεκδικήσει την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης. Η ελληνική ομάδα παρουσίασε καλό πρόσωπο μόνο στο δεύτερο σετ, το οποίο έχασε στις λεπτομέρειες, αλλά μόνο με τον Ζουπάνι να έχει ρυθμό στην επίθεση, δεν είχε τύχη.

Το πρώτο σετ του αγώνα ξεκίνησε με το ψηλό μπλοκ του Βελγίου να «σπάει» μπάλες και με κόντρα επιθέσεις από τους Ντερού και Βερχάνεμαν να προηγείται της Εθνικής 6-3. Το Βέλγιο από τη θέση του σερβίς «πλήγωσε» την ελληνική υποδοχή, και με αποτελεσματικότητα στην κόντρα πήρε συνεχόμενους πόντους φτάνοντας στο +10 (14-6). Ο Νίκος Ζουπάνης, που πέρασε στη θέση του Δημήτρη Μούχλια, έδωσε λύσεις στην επίθεση, ο Ανδρεόπουλος πέρασε στο παιχνίδι και τους Ράπτη, Στιβαχτή και Ζήση, όμως η εικόνα του σετ δεν άλλαξε παρά τις προσπάθειες των Ελλήνων διεθνών, με το Βέλγιο να το κατακτά 25-16 με επίθεση του Βερχάνεμαν.

Στο δεύτερο σετ η Ελλάδα ξεκίνησε με τρεις αλλαγές σε σχέση με το αρχικό της σχήμα, με τους Ζουπάνη, Ράπτη και Ζήση να βρίσκονται στην εξάδα. Με άσο του Πρωτοψάλτη η «γαλανόλευκη» πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα δύο πόντων (4-2). Οι Βέλγοι «ανέβασαν στροφές» και με πλασέ βρήκαν κενά στην ελληνική άμυνα ισοφαρίζοντας 5-5. Στη συνέχεια του σετ οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, με την Εθνική να βρίσκει λύσεις στην επίθεση από τους Ζουπάνη, Βουλκίδη και Ράπτη. Από άσο του Κασαμπαλή και επίθεση του Ράπτη η Ελλάδα προηγήθηκε 19-18, όμως το μπλοκ του Ντε Χερ έβαλε τους «κόκκινους» σε «θέση οδηγού» 21-20. Με μπλοκ άουτ ο Βαν Έλσεν διαμόρφωσε το 23-21, ενώ ο Ντερού έδωσε διπλό σετ μπολ (24-22). Οι Βέλγοι δεν έχασαν την ευκαιρία και με νέο μπλοκ του Βαν Έλσεν έκλεισαν το σετ 25-22.

Με την ψυχολογία στα ύψη το Βέλγιο ξεκίνησε εντυπωσιακά στο τρίτο σετ και με επίθεση του Ντε Χερ προηγήθηκε 4-1 και 9-5. Ο Κουμεντάκης πέρασε στη θέση του Ράπτη, με τον έμπειρο ακραίο λίγο αργότερα να διαμορφώνει το 12-9. Το Βέλγιο όμως συνέχισε να είναι ανώτερο σε όλους τους τομείς και μετά από επίθεση του Ντερού πήρε διαφορά ασφαλείας 15-10. Η Ελλάδα με τον Ζουπάνη μείωσε 17-14, ενώ στην εξέλιξη του σετ άουτ του Βαν Έλσεν έφερε την Εθνική στο -2 (20-18 και 22-20). Το Βέλγιο παρά την πίεση βρήκε τις απαιτούμενες λύσεις και έκλεισε το σετ 25-22.

Πλέον το ενδιαφέρον της Εθνικής Ομάδας στρέφεται στο πολύ δύσκολο και απαιτητικό παιχνίδι κόντρα στην Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Πολωνία την Κυριακή στις 21:30.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-22, 25-22) σε 85′

Βέλγιο (Φερνάντο Μουνιόθ): Βαν Ντε Ντρις 3 (3/12 επ.), Ντερού 6 (6/10 επ.), Ντουλστ, Βαν Έλσεν 13 (9/13 επ., 4 μπλοκ), Ντιρ 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Βεράνεμαν 11 (10/20 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 25% άριστες) / Περίν (λ, 54% υπ. – 42% άριστες), Ρίμπενς (λ), Τούρλινχ 6 (6/10 επ.), Τάις, Ντέσμετ 1 (1 άσσος).

Ελλάδα (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Παπαλεξίου 1 (1/2 επ.), Πετρέας 1 (1 μπλοκ), Κασαμπαλής 3 (1/4 επ., 2 άσσοι), Ανδρεόπουλος 2 (2/7 επ., 40% υπ. – 40% άριστες), Μούχλιας 2 (2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 6 (4/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 17% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 60% υπ. – 60% άριστες), Ζήσης (λ, 67% υπ. – 44% άριστες), Ζουπάνι 19 (19/27 επ.), Στιβαχτής, Κουμεντάκης 3 (3/4 επ., 57% υπ. – 43% άριστες), Βουλκίδης 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Ράπτης 4 (4/14 επ., 50% υπ. – 36% άριστες).