Η Ελίνα Σβιτόλινα, Νο6 στην παγκόσμια κατάταξη, θα είναι η αντίπαλος της Μαρίας Σάκκαρη (Νο 19) στον τρίτο γύρο του μονού γυναικών στο ολυμπιακό τουρνουά τένις του Τόκιο.

Η Ουκρανή τενίστρια, η οποία είναι Νο 4 στο κυρίως ταμπλό, αντιμετώπισε σήμερα (26/7) την Τομλιάνοβιτς από την Αυστραλία (Νο 51), στο πλαίσιο του β΄ γύρου, και έχασε το πρώτο σετ με 6-4.

Στη συνέχεια, όμως, η 26χρονη ανέβασε την απόδοσή της, πήρε τα επόμενα δύο σετ με 6-3, 6-4 και πανηγύρισε τη νίκη, μετά από «μάχη» που κράτησε 2 ώρες και 21 λεπτά.

Έτσι θα βρεθεί στον δρόμο της Ελληνίδας πρωταθλήτριας, η οποία ως γνωστόν ξεπέρασε με συνοπτικές διαδικασίες το εμπόδιο της Νίνα Στογιάνοβιτς (Νο 90) από τη Σερβία.

Ο αγώνας της Σάκκαρη με τη Σβιτόλινα θα διεξαχθεί το πρωί της Τρίτης με την έναρξή του να υπολογίζεται στις 08.30 με 09.00.