Η Κατερίνα Τόλιου αποκλείστηκε στη φάση των ομίλων, στο Προολυμπιακό τουρνουά επιτραπέζιας αντισφαίρισης της Ευρώπης, που σε συνθήκες «φούσκας» είναι για δεύτερη μέρα σε εξέλιξη στο Γκιμαράες.

Έχασε με 4-2 σετ (8-11, 8-11, 11-8, 2-11, 11-9, 9-11), μετά 50′-στο καθοριστικό ματς με την Τουρκάλα Σιμπέλ Αλτίνκαγια για το 1ο γκρουπ του σταδίου 1 . Μετά τη χτεσινή οριακή ήττα από το 1ο φαβορί του γκρουπ, τη Σάρα Ντε Νούτε (4-3), θα της έδινε την πρόκριση σε τριπλή ισοβαθμία νίκη με οποιοδήποτε σκορ στο φινάλε, αλλά τελικά έμεινε στην 3η και τελευταία θέση του γκρουπ.

Η Ντε Νούτε, που απέναντι στην πρωταθλήτριά μας γύρισε χτες την κατάσταση από 0-3 σετ («αντεπιτέθηκε όταν έφτασε στην άκρη του δράματος», όπως εύστοχα έγραψε στο ρεπορτάζ της η παγκόσμια ομοσπονδία του αθλήματος), κατέκτησε τη 2η προνομιούχο θέση.