Χωρίς να συναντήσει δυσκολία, η εθνική ομάδα γυναικών σημείωσε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πόλο της Βουδαπέστης, συντρίβοντας την Κροατία με 18-3.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ουσιαστικά εξασφάλισε με αυτή τη νίκη την πρόκριση στην προημιτελική φάση και θα ψάξει στα επόμενα τρία ματς του ομίλου, το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα. Όπως συνέβη στην πρεμιέρα με τη Σερβία, έτσι και σήμερα η Κροατία αποδείχθηκε πολύ εύκολη λεία για τις παίκτριες του Γιώργου Μορφέση. Η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 6-0, με έξι διαφορετικές σκόρερ για την ελληνική ομάδα, που βελτίωσε αισθητά την αμυντική της επίδοση σε σχέση με το εναρκτήριο ματς, δεχόμενη το πρώτο γκολ από την Κροατία στο δεύτερο λεπτό της δεύτερης περιόδου. Μηδέν παθητικό είχε και στο τρίτο οκτάλεπτο η εθνική ομάδα στο οποίο προηγήθηκε με 15-2. Η τελευταία περίοδος είχε φυσικά διαδικαστικό χαρακτήρα, με την ελληνική ομάδα να κάνει άνετα το «δύο στα δύο» στη διοργάνωση.

Οκτάλεπτα: 0-6, 2-4, 0-5, 1-3

Κροατία: (Τσαλέτα): Ράτκοβιτς, Μιλίνκοβιτς 1, Μιροσλάβιτς 1, Τσάρεβιτς, Λόρνταν, Σκέλιν, Τόπιτς, Μπούτιτς Ντ. 1, Μπούκιτς, Μπούτιτς Ι., Μπάρισιτς, Μπόζαν, Χιμένες

Ελλάδα (Μορφέσης): Διαμαντοπούλου Χ., Τσουκαλά 1, Διαμαντοπούλου Β. 2, Ελευθεριάδου 3, Πλευρίτου Μ. 1, Αβραμίδου 2, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Μπενέκου, Κώτσια, Νίνου 1, Πλευρίτου Ελ. 3, Ξενάκη 3, Σταματοπούλου.