Ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο, έδωσε στον Απόλλωνα Σμύρνης τη νίκη με 11-8 επί του ΠΑΟΚ στο Σεράφειο, για τη 2η αγωνιστική του Β΄ ομίλου στην Α1 υδατοσφαίρισης ανδρών.

Λίγες ημέρες αφότου ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στην Α΄ προκριματική φάση του Euro Cup, οι δύο ομάδες έδωσαν μάχη, με την «αμφίβια ταξιαρχία» να προηγείται 7-3 λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο, με τέσσερα γκολ του Γαρδίκα. Οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν και, με κορυφαίο τον Χαραλαμπόπουλο, ισοφάρισαν σε 7-7 στις αρχές του τελευταίου οκταλέπτου, όμως ακολούθησε ένα σερί 4-0 του Απόλλωνα, με τρία γκολ του Μπογκντάνοβιτς και δυο αποκρούσεις πέναλτι του Γαλανόπουλου, που έκρινε τον τελικό νικητή.

Ο Πανιώνιος, με κεκτημένη ταχύτητα από τη θριαμβευτική πρόκρισή του στα πλέι-οφ του Champions League, συνέτριψε 20-8 τον Υδραϊκό στη Νέα Σμύρνη και σημείωσε την πρώτη νίκη του στο, Α΄ όμιλο του φετινού πρωταθλήματος.