Ο Παναγιώτης Γκιώνης αποκλείστηκε από το παγκόσμιο προολυμπιακό τουρνουά. Ο Έλληνας πρωταθλητής ηττήθηκε από τον Λίαμ Πίτσφορντ στον ημιτελικό με 4-3 και δεν κατάφερε να εξασφαλίσει από αυτή τη διοργάνωση την πρόκριση στο Τόκιο.

Σε ένα ματς με πολλές συγκινήσεις ο Γκιώνης έχασε στις λεπτομέρειες αν και στο κόντρα σετ προηγήθηκε με 4-1 και 9-7, παρ΄ όλα αυτά ο Άγγλος πρωταθλητής ήταν πιο ψύχραιμος και πήρε τη νίκη. Στον τελικό θα αντιμετωπίσει τον Σκάτσκοφ και ο νικητής θα πάρει το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η προσπάθεια του Γκιώνη, όμως, δεν σταματάει εδώ. Τον Απρίλιο θα διεξαχθεί το προολυμπιακό τουρνουά της Ευρώπης στην Πορτογαλία, ενώ θα δοθούν και οι τελευταίες προκρίσεις μέσω του ράνκινγκ λιστ, όπου ο Γκιώνης έχει πολλές πιθανότητες να πάρει και από εκεί την πρόκριση.