Ο Ντόμινικ Τιμ από την Αυστρία κατέκτησε το φετινό US Open, καθώς μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό επικράτησε 3-2 σετ του Αλεξάντερ Ζβέρεφ από τη Γερμανία.

Το ματς ξεκίνησε με τον Ζβέρεφ να παίρνει τεράστιο προβάδισμα για τη νίκη. Ο 23χρονος Γερμανός τενίστας προηγήθηκε 2-0 στα σετ καθώς επικράτησε 6-2 στο πρώτο και 6-4 στο δεύτερο.

Ο Τιμ απάντησε άμεσα και γύρισε το μομέντουμ του αγώνα. Ο 27χρονος Αυστριακός πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα τον αντίπαλό του, επικρατώντας 6-4 στο τρίτο και 6-3 στο τέταρτο σετ. Έτσι ο μεγάλος τελικός οδηγήθηκε στο πέμπτο σετ.

Στο όγδοο γκέιμ του τελευταίου σετ ο Ζβέρεφ έφτασε στο μπρέικ και προηγήθηκε 5-3, όμως το ματς δεν τελείωσε εκεί. Ο Τιμ επέστρεψε εκ νέου και με δικό του μπρέικ μείωσε αρχικά σε 5-4, στη συνέχεια ισοφάρισε και με νέο μπρέικ έφτασε στο 6-5. Ο Σβέρεφ όμως βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ με δικό μπρέικ.

Στον επίλογο ο Τιμ αποδείχθηκε πιο δυνατός και με 8-6 έκλεισε το σετ και κατέκτησε το τρόπαιο.