Οι Έλληνες πρωταθλητές δεν τα κατάφεραν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου της Ζυρίχης. Συγκεκριμένα ο Σπύρος Λεμπέσης στον ακοντισμό έμεινε πολύ μακριά από τα 81 μέτρα, που ήταν και το όριο πρόκρισης και με βολή στα 74.14μ. έμεινε στην 24η θέση της γενικής κατάταξης.

Άξιο αναφορά είναι το γεγονός ότι στο συγκεκριμένο άθλημα μόνο τέσσερις αθλητές έπιασαν το όριο.

Στα 110μ. εμπόδια ο Κώστας Δουβαλίδης, στην πρώτη ημιτελική σειρά, τερμάτισε στην έκτη θέση με χρόνο 13.56 δευτερόλεπτα και αποκλείστηκε. Νικητής στη σειρά του ήταν ο Βρετανός Γουίλιαμ Σάρμαν με 13.16, βελτιώνοντας το ατομικό ρεκόρ του. Τον καλύτερο χρόνο στα ημιτελικά πραγματοποίησε ο 22χρονος Πασκάλ-Μαρτινό Λαγκάρντ από τη Γαλλία με 13.17 δευτερόλεπτα.

Τέλος, η Μαρία Μπελιμπασάκη στα 200μ έκανε χρόνο 23.37 στην 3η προκριματική σειρά και πλασαρίστηκε στην 18η θέση της γενικής κατάταξης. Τον καλύτερο χρόνο πέτυχε η Ολλανδή, Ντάφνι Σίπερς με 22.48.