Όλα τα Βραβεία του 11ου Διεθνούς Φεστιβάλ Αρχαιολογικής Ταινίας - Αγών

Πρώτη καταχώρηση: Τρίτη, 17 Μαΐου 2022, 10:57
Όλα τα Βραβεία του 11ου Διεθνούς Φεστιβάλ Αρχαιολογικής Ταινίας - Αγών

H Τελετή Λήξης του 11ου Διεθνούς Φεστιβάλ Αρχαιολογικής Ταινίας- Αγών και η Απονομή Βραβείων της  Διεθνούς Kριτικής Eπιτροπής, πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 16 Μαΐου στις 8 το βράδυ, στο Ολύμπια Δημοτικό Μουσικό Θέατρο «Μαρία Κάλλας».

Στο πλαίσιο της φετινής διοργάνωσης με τίτλο Οικουμενική Κοινότητα αφιερωμένης στον Οικουμενικό Έλληνα Μίκη Θεοδωράκη η Μαρία Φαραντούρη ερμήνευσε τραγούδια του από τον κύκλο Στον Αστερισμό της Ανδρομέδας.

Για τη συνολική προσφορά του στον κινηματογράφο τιμήθηκεμε ειδικό βραβείο ο οικουμενικός σκηνοθέτης Κώστας Γαβράς.

Το 11ο Διεθνές Φεστιβάλ Αρχαιολογικής Ταινίας Αγών τελεί υπό τις ύψιστες Αιγίδες της Α.Ε. της Προέδρου της Δημοκρατίαςκ. Κατερίνας Σακελλαροπούλουκαι του Εξοχότατου Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Νίκου Αναστασιάδη.



Στην εκδήλωση παρέστησαν η Υπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού κ. Λίνα Μενδώνη, ο Πρέσβης της Κύπρου κ. Κυριάκος Κενεβέζος, η πρέσβης της Ινδίας κ. Amrit Lugun, οι βουλευτές Σία Αναγνωστοπούλου, Νίκος Καραθανασόπουλος, Νάντια Γιαννικοπούλου, τα μέλη της κριτικής επιτροπής, καλλιτέχνες, εκπρόσωποι φορέων κ.α.

Το Φεστιβάλ πραγματοποιήθηκε με την οικονομική υποστήριξη του Υπουργείου Πολιτισμού, του Ε.Ο.Τ. της Περιφέρειας Αττικής και του Δήμου Αθηναίων.

Η διοργάνωση που εμπνεύστηκε και καθιέρωσε η σκηνοθέτης ΜέμηΣπυράτουυλοποιήθηκε από την Αστική μη Κερδοσκοπική Εταιρεία Πολιτισμού Οδύσσεια σε συνεργασία με τη Ταινιοθήκη της Ελλάδος και το Διεθνές Συμβούλιο Μουσείων Ελληνικό Τμήμα (ICOM).

Απονομή  Βραβείων

Κριτική Επιτροπή (με αλφαβητική σειρά):

Δήμος Αβδελιώδης, σκηνοθέτης
Κώστας Γαβράς, σκηνοθέτης
Dariodiblasi, πρώην διευθυντής των Φεστιβάλ Αρχαιολογικής Ταινίας του Ροβερέτο και της Φλωρεντίας (Ιταλία)
Nazimguveloglu, σκηνοθέτης (Τουρκία)
Μάνος Ζαχαρίας, σκηνοθέτης
Νίκος καλτσάς, αρχαιολόγος, διευθυντής του μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης
Ladalaura, διευθύντρια του Φεστιβάλ Αρχαιολογικής Ταινίας του Σπλιτ (Κροατία)
Άννα Νταλάρα, εκδότης-παραγωγός συναυλιών
Μέμη Σπυράτου, σκηνοθέτις, Πρόεδρος του Φεστιβάλ Αγών
Νίκος Σταμπολίδης, αρχαιολόγος, διευθυντής του Μουσείου της Ακρόπολης

Τα Βραβεία

ΤΑ ΒΡΑΒΕΙΑ

ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

απονέμεται στην ταινία ΣΠΗΛΑΙΟ ΚΟΣΚΕΡ: ΕΝΑ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ ΜΕ ΔΙΟΡΙΑ ΧΡΟΝΟΥ, σε σκηνοθεσία MARIETHIRY, παραγωγής STEPHANEMILLIERE-GEDEONPROGRAMMES(ΓΑΛΛΙΑ).

ΕΙΔΙΚΗ ΜΝΕΙΑ απονέμεται στις ταινίες:

•    ΤΑ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ ΤΗΣ ΛΙΣΣΑ, σε σκηνοθεσία και παραγωγή NICOLOBONGIORNO (ΙΤΑΛΙΑ)
•    HOMOSAPIENS: NEOI ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ, σε σκηνοθεσία OLIVIERJULIEN, παραγωγής BELLOTAFILMS (ΓΑΛΛΙΑ)
•    Ο ΠΥΡΓΟΣ ΡΑΝΤΑΚΑΝ, σε σκηνοθεσία EHSANMOLLAZADEHκαιHOJJATHEIDARI, παραγωγήςVAHIDZARIFARDAKI(ΙΡΑΝ)

ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΙΑΣ ΣΤΗ ΣΥΛΛΗΨΗ

απονέμεται στην ταινία ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ, σε σκηνοθεσία και παραγωγή ANILGÖK (ΤΟΥΡΚΙΑ).

ΕΙΔΙΚΗ ΜΝΕΙΑ απονέμεται στις ταινίες:

•    ΜΟΝΟΣ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ, σε σκηνοθεσία ΛΕΥΤΕΡΗ ΦΥΛΑΚΤΟΥ, παραγωγής ΕΡΤ (ΕΛΛΑΔΑ)
•    ΜΑΡΑ ΚΑΙ ΡΟΒΕΣΠΙΕΡΟΣ. ΟΙ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ, σε σκηνοθεσία DOMINIQUEADT, παραγωγήςCAPAPRESSE / MATCHA (ΓΑΛΛΙΑ)
•    ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ: ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ, σε σκηνοθεσία ΕLISEKERMANI, παραγωγήςMiShinnahProductions / EliseKermani (ΗΠΑ)

ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ

απονέμεται στην ταινία ΡΙΖΕΣ, σε σκηνοθεσία ΕΛΙΖΑΣ ΣΟΡΟΓΚΑ και ΑΙΓΛΗΣ ΔΡΑΚΟΥ, παραγωγής ΕΛΙΖΑΣ ΣΟΡΟΓΚΑ (ΕΛΛΑΔΑ).

ΕΙΔΙΚΗ ΜΝΕΙΑ απονέμεται στις ταινίες:

•    ΤΟ ΑΙΝΙΓΜΑ ΤΗΣ ΚΕΡΟΥ, σε σκηνοθεσία ΚΩΣΤΑ ΜΑΧΑΙΡΑ, παραγωγής ΕΡΤ (ΕΛΛΑΔΑ)
•    ΚΕΧΑΓΙΑΣ, Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΗΣ ΓΗΣ σε σκηνοθεσία και παραγωγή ΓΙΩΡΓΟΥ ΚΩΜΑΚΗ (ΕΛΛΑΔΑ)
•    ΤΟ ΩΡΑΙΟΤΕΡΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ. Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ Η ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗ ΤΗΣ ΓΛΥΠΤΟΘΗΚΗ, σε σκηνοθεσία ELLIGABRIELEKRIESCH, παραγωγήςGlyptothekMunich(ΓΕΡΜΑΝΙΑ)
•    ΣΧΙΣΤΟΛΙΘΟΣ, σε σκηνοθεσία KHINWARSO, παραγωγής YANGONFILMSCHOOL (MIANΜΑΡ)

ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟΥ

απονέμεται στην ταινία ΕΤΣΙ ΜΙΛΑΕΙ Η TARAMKUBI, σε σκηνοθεσία VANESSATUBIANABRUN, παραγωγής CNRS-MSH Mondes (ΓΑΛΛΙΑ).

ΕΙΔΙΚΗ ΜΝΕΙΑ απονέμεται στις ταινίες:

•    ΦΡΑΝΘΙΣΚΟ ΑΛΜΠΟ. ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑΥΤΙΚΟΙ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΠΕΡΙΠΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, σε σκηνοθεσία και παραγωγή PEDROOLALLA (ΙΣΠΑΝΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ)

•    ΜΑΡΑ ΚΑΙ ΡΟΒΕΣΠΙΕΡΟΣ. ΟΙ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ, σε σκηνοθεσία DOMINIQUEADT, παραγωγήςCAPAPRESSE / MATCHA (ΓΑΛΛΙΑ)

ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ TA ΜΙΚΡΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ απονέμεται στις ταινίες

•    ΔΕΣΠΟΙΝΙΣ ΡΟΝΑΛΝΤΟ, σε σκηνοθεσία KioumarsMohammadChenari, παραγωγής MortezaShabani(ΙΡΑΝ)        
και     
•    ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ, σε σκηνοθεσία και παραγωγή ÖmerFarukGüler (ΤΟΥΡΚΙΑ).  

ΕΙΔΙΚΗ ΜΝΕΙΑ απονέμεται στην ταινία:
•    ΜΙΧΙ, σε σκηνοθεσία και παραγωγή JyotsnaPuthran(IΝΔΙΑ)

ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ – Τάσος Χρηστίδης

απονέμεται στην ταινία ΤΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΗΣ ΠΑΛΜΥΡΑΣ, σε σκηνοθεσία MeyarAL-Roumi, παραγωγής  AgnèsTrintzius-Unfilm à lapatte(ΓΑΛΛΙΑ).

ΕΙΔΙΚΗ ΜΝΕΙΑ απονέμεται στις ταινίες:

•    ΠΕΡΣΕΠΟΛΙΣ-ΣΙΚΑΓΟ, σε σκηνοθεσία και παραγωγή ORODATTARPΟUR(ΙΡΑΝ).

•    ΝΕΑΝΤΕΡΤΑΛ: ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΣΠΗΛΑΙΟΥ ΜΠΡΟΥΝΙΚΕΛ, σε σκηνοθεσία LUCHENRIFAGE και παραγωγής STEPHANEMILLIERE-GEDEONPROGRAMMES (ΓΑΛΛΙΑ)

•    ΤΑ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ ΤΗΣ ΛΙΣΣΑ, σε σκηνοθεσία και παραγωγήNICOLOBONGIORNO(ΙΤΑΛΙΑ)

•    ΣΠΗΛΑΙΟ ΚΟΣΚΕΡ: ΕΝΑ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ ΜΕ ΔΙΟΡΙΑ ΧΡΟΝΟΥ σεσκηνοθεσίαMARIETHIRY,
παραγωγής STEPHANEMILLIERE-GEDEONPROGRAMMES (ΓΑΛΛΙΑ)

•    ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΙΓΚΗΠΕΣ ΤΗΣ ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑΣ σε σκηνοθεσίαPAULINECOSTEκαι παραγωγήςCamilleMonin, EnfantSauvageProductions(ΓΑΛΛΙΑ)

•    ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΩΝ ΑΜΜΟΛΟΦΩΝ σε σκηνοθεσία DAVIDGEOFFROY, παραγωγής Court-JusProduction, AMC2 Productions(ΓΑΛΛΙΑ)

ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ
απονέμεται στην ταινία ΤΟ ΙΧΝΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ, σε σκηνοθεσία ΔΙΟΝΥΣΙΑΣ ΚΟΠΑΝΑ, παραγωγής ΕΚΚ, PortolanosFilms, Διονυσίας Κοπανά (ΕΛΛΑΔΑ).

ΕΙΔΙΚΗ ΜΝΕΙΑ απονέμεται στις ταινίες:

•    ΕΤΣΙ ΜΙΛΑΕΙ Η TARAMKUBI, σε σκηνοθεσία VANESSATUBIANABRUN, παραγωγής CNRS-MSHMondes (ΓΑΛΛΙΑ).

•    PORTOLAGO- ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ, σε σκηνοθεσία και παραγωγήΙΩΑΝΝΑΣ ΑΣΜΕΝΙΑΔΟΥ-ΦΩΚΑ(ΕΛΛΑΔΑ)

•  Ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΧΙΟΝΙΟΥ, σε σκηνοθεσία NELLOCORREALE,
παραγωγής TIPOTAMOVIECOMPANY(ΙΤΑΛΙΑ)

ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΘΕΜΑΤΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ – Παναγής Ψωμόπουλος
απονέμεται στην ταινία ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΝΕΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΑΟΥΣΒΙΤΣ,
σε σκηνοθεσία και παραγωγή EDUARDOSOUTULLO(ΙΣΠΑΝΙΑ).

Το Ίχνος του χρόνου

ΕΙΔΙΚΗ ΜΝΕΙΑ απονέμεται στις ταινίες:

•   ΠΕΝΤΑΔΑΚΤΥΛΟΣ, ΤΟΣΟ ΚΟΝΤΑ ΜΑ ΤΟΣΟ ΜΑΚΡΙΑ, σε σκηνοθεσία ΠΑΣΧΑΛΗ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ, παραγωγής ANADYSISFILMS (ΚΥΠΡΟΣ)

•    ΜΟΝΟΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΒΡΑΧΟΥΣ, σε σκηνοθεσία και παραγωγή Arman Gholipour Dashtaki (ΙΡΑΝ)
•    ΤΟ ΙΧΝΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ, σε σκηνοθεσία ΔΙΟΝΥΣΙΑΣ ΚΟΠΑΝΑ, παραγωγής ΕΚΚ, PortolanosFilms, Διονυσίας Κοπανά (ΕΛΛΑΔΑ).

ΤΟ GRANDPRIX – Λένα Σαββίδη

απονέμεται στην ταινία HOMOSAPIENS: NEOI ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ, σε σκηνοθεσία OLIVIERJULIEN, παραγωγής BELLOTAFILMS (ΓΑΛΛΙΑ)

ΕΙΔΙΚΗ ΜΝΕΙΑ απονέμεται στις ταινίες:

•    ΤΑ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ ΤΗΣ ΛΙΣΣΑ, σε σκηνοθεσία και παραγωγήNICOLOBONGIORNO(ΙΤΑΛΙΑ)
•    ΚΕΧΑΓΙΑΣ. Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΗΣ ΓΗΣ σε σκηνοθεσία και παραγωγή ΓΙΩΡΓΟΥ ΚΩΜΑΚΗ (ΕΛΛΑΔΑ)
•    ΕΤΣΙ ΜΙΛΑΕΙ Η TARAMKUBI, σε σκηνοθεσία VANESSATUBIANABRUNκαι παραγωγής CNRS-MSHMondes (ΓΑΛΛΙΑ)

•    ΣΠΗΛΑΙΟ ΚΟΣΚΕΡ: ΕΝΑ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ ΜΕ ΔΙΟΡΙΑ ΧΡΟΝΟΥ σε σκηνοθεσίαMARIETHIRY,παραγωγήςSTEPHANEMILLIERE-GEDEONPROGRAMMES(ΓΑΛΛΙΑ)

ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ όπως προέκυψε από την καθημερινή ψηφοφορία των θεατών του φεστιβάλ, απέσπασε η ταινία PORTOLAGO: Φαντάσματα στο Αιγαίο σε σκηνοθεσία και παραγωγή Ιωάννας Ασμενιάδου-Φωκά, συγκεντρώνοντας ποσοστό προτίμησης 4,72 στα 5.

 

 

 

 

Τελευταία ενημέρωση: Τρίτη, 17 Μαΐου 2022, 10:57