Το μονοθέσιό του υστερεί σημαντικά σε ταχύτητα. Ωστόσο, η εμπειρία του, οι οδηγικές ικανότητες, η ψυχραιμία και το αγωνιστικό θράσος του αποτελούν έναν «εκρηκτικό» μείγμα.

Στο Grand Prix της Πορτογαλίας, o Kimi Raikkonen έκανε μια εκπληκτική εκκίνηση, αφήνοντας άναυδους τους πάντες. Ο 41χρονος Φινλανδός ξεκίνησε από τη 16η θέση, αλλά, πριν τελειώσει ο πρώτος γύρος στην πίστα του Portimao, είχε βρεθεί στις πρώτες θέσεις, γεμίζοντας τους καθρέφτες του έκπληκτου Max Verstappen.

Ο πρωταθλητής του 2007 κέρδισε 10 θέσεις, προσπερνώντας τους υπόλοιπους οδηγούς λες και έχει στα χέρια του την πανίσχυρη Mercedes W11.

Βέβαια, το μονοθέσιο της Alfa Romeo δεν του άφησε πολλά περιθώρια και τελικά τερμάτισε 11ος. Όπως είπε ο ίδιος μετά το τέλος του αγώνα, αν είχε περισσότερη ταχύτητα, τότε τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο εύκολα, όχι μόνο στην Πορτογαλία, αλλά σε όλα τα GP.