Η μάχη μεταξύ των Lewis Hamilton και Max Verstappen συνεχίζεται. Αυτή τη φορά νικητής αναδείχθηκε ο Βρετανός οδηγός της Mercedes, με τον Ολλανδό της Red Bull Racing να τον ακολουθεί.

Το συγκεκριμένο δίδυμο πρωταγωνιστεί απόλυτα τη φετινή σεζόν στη Formula 1, κάνοντας το 1-2 και στους τρεις αγώνες που έχουν πραγματοποιηθεί. Στην πίστα του Portimao στην Πορτογαλία, ο Hamilton πήρε μια σχετικά εύκολα νίκη.

Στην τρίτη θέση του βάθρου ανέβηκε ο Valtteri Bottas και πίσω του βρέθηκε ο Sergio Perez.  Οι πρωταθλητές είχαν καλύτερο ρυθμό αγώνα σε σχέση με την RBR, δείχνοντας ότι βρήκαν λύση στα όποια προβλήματα σχετικά με την ισορροπία του μονοθεσίου.

Ο Lando Norris της McLaren συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις, τερματίζοντας εμπρός από τον Charles Leclerc της Ferrari. Ocon και Alonso έφεραν την Alpine στην 7η και 8η θέση αντίστοιχα, ο Ricciardo ήταν ένατος και ο Gasly με την AlphaTauri έκλεισε τη δεκάδα. Αντίθετα, ο Carlos Sainz απογοήτευσε μένοντας 11ος.

Ο επόμενος αγώνας της χρονιάς θα διεξαχθεί στην Ισπανία στις 7-9 Μαΐου.