Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας στα 300 κυβικά δεν έχει φέτος βασιλιά, αλλά βασίλισσα, την Ana Carrasco.

Η ιστορία γράφτηκε με τη μόλις 21 χρόνων Ana να είναι η πρώτη γυναίκα αναβάτης που στέφεται παγκόσμια πρωταθλήτρια, συμμετέχοντας στην κατηγορία World Supersport 300. Η νεαρή Ισπανίδα πήρε με τον πλέον δραματικό τρόπο τον τίτλο καθώς η διαφορά της από τον 2ο ήταν μόλις ένας βαθμός. Όλα αυτά στο Magny-Cours της Γαλλίας όπου εκκινούσε από την 25η θέση μετά από κακές κατατακτήριες χρονομετρήσεις. Η τελικής της θέση στον αγώνα ήταν η 13η που επέτρεψε την στέψη!

Βέβαια τα οικογενειακά φόντα της Ana με πατέρα μηχανικό πολλών επαγγελματιών αναβατών δε μπορούσαν να κρυφτούν. Πάνω σε 2 ρόδες από τα τρία της χρόνια και με ενεργό δράση σε διεθνείς αγώνες από τα 16 της στη Moto3, τίποτα δεν ήρθε τυχαία. H παγκόσμια συλλογή βαθμών ξεκίνησε το 2001, ενώ πέρυσι ήρθε η κορυφή με την πρώτη νίκη στο Portimao.

Αξίζει να σημειωθεί πως η Ana αφιέρωσε τον τίτλο της στο συμπατριώτη της Luis Salom, που έχασε τη ζωή του το 2016 στον αγώνα της Καταλονίας τρέχοντας στη Moto2.