Η ομάδα που άφησε εκτός την εθνική Ελλάδας στον τελικό του Προολυμπιακού Τουρνουά μπάσκετ του Καναδά ξεκίνησε με νίκη στους 32ους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Στην ιστορική πρώτη εμφάνισή της σε Ολυμπιακό Τουρνουά μπάσκετ ανδρών, η Τσεχία επικράτησε με 84-78 του Ιράν, στην πρεμιέρα του Α΄ ομίλου.

Οι Τσέχοι νίκησαν πολύ πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ, καθώς προηγήθηκαν με +16 (30-46) στο ημίχρονο και με +21 (36-67) στην 3η περίοδο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Τσεχία δεν είχε λόγο να πιεστεί, δέχτηκε επιμέρους σκορ 32-17 και αυτός είναι ο λόγος που η τελική διαφορά ήταν μόνο 6 πόντοι. Πρώτος σκόρερ της Τσεχίας αναδείχτηκε ο Πάτρικ Άουντα με 16 πόντους, ο Μπλέικ Σιλμπ πρόσθεσε 14 πόντους και 11 πόντους με 7 ριμπάουντ ο Γιαν Βέσελι.

Ο σταρ των Σικάγο Μπουλς, Τόμας Σατοράνσκι μπορεί να έμεινε χαμηλά στο σκοράρισμα (6 πόντοι με 0/5 τρίποντα) ήταν όμως ο βασικός δημιουργός, με 8 ασίστ, μάζεψε 8 ριμπάουντ και έκανε 5 κλεψίματα. Από το Ιράν ξεχώρισε ο Μπεχνάν Γιακχαλί με 23 πόντους. Ο Μοχάμαντ Τζαμσίντι είχε 16 πόντους, 8 ασίστ, ενώ 15 πόντους είχε συγκομιδή ο Χαμέντ Χαντάντι.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 30-46, 46-67, 78-84

Ιράν (Μεχράν Σαχιντάμτ): Βαχέντι, Τζαλαλπούρ 3 (1), Τζαμσιντί 16 (1), Νικ Χαμπαχράμι 8 (2), Χαντάντι 15, Ρεζαεϊφάρ 4, Ροσταμπούρ 2, Γκεραμιπούρ 2, Καζέμι 5, Γιακχαλί 23 (2)

Τσεχία (Ρόνεν Γκίνζμπουργκ): Άουντα 16, Σατοράνσκι 6, Σιλμπ 14 (2), Μπαλβίν 9, Σιρίνα 5 (1), Πετέρκα 5 (1), Μπόχατσικ 6, Σενάλ, Παλίζα 5 (1), Βέσελι 11, Γιέλινεκ 7 (1)