Δεν άντεξε για πολλές ώρες την παρέα της ΑΕΛ στην κορυφή του Α’ Ομίλου η Βέροια. Η «Βασίλισσα του Βορρά», στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2, επικράτησε με 2-0 της Καβάλας στο «Ανθή Καραγιάννη» και βρέθηκε και πάλι στο +3 από τους «βυσσινί», έστω και με αγώνα παραπάνω.

Όλα έγιναν στο πρώτο ημίχρονο. Η Βέροια άνοιξε το σκορ με τον Σάββα Μούργο στο 10ο λεπτό με ωραίο σουτ από πλάγια θέση. Στο 25′ έγινε το 0-2 με τον Μανσού Φοφανά, ο οποίος νίκησε σε τετ α τετ τον Ηλία Κυρίτση.

Οι «Αργοναύτες» είχαν την ευκαιρία τους να μπουν ξανά στο παιχνίδι αλλά τη σπατάλησαν. Στο 37’ κέρδισαν πέναλτι, αλλά ο Μάρκος Βελλίδης νίκησε τον Καϊούμπι με διπλή προσπάθεια, κρατώντας το 0-2 ως το τέλος.

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδια, αυτό που έγινε στα Πηγάδια, η Ξάνθη επέστρεψε στις νίκες πανηγυρίζοντας με 5-2 το πρώτο της «τρίποντο» από τις 19/12. Πετυχαίνοντας δύο γκολ πριν το ημίωρο, με τους Δημήτρη Διαμαντόπουλο (7’) και Ράντου Τζινσάρι (23’), οι Ακρίτες έβαλαν τις βάσεις για την επιτυχία κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας.

Μάλιστα, ο Διαμαντόπουλος, που αφιέρωσε το πρώτο γκολ του στον αδικοχαμένο 19χρονο Αλκιβιάδη Καμπανό, σκόραρε εκ νέου στο 36’, αυτή τη φορά από την άσπρη βούλα για το 3-0.

Ο Ηλίας Τσέλιος έβαλε τη δική του πινελιά για το 4-0 τρία λεπτά αργότερα ενώ ο Σουνταϊς Αλί Μπαμπά, δανεικός από τον Αστέρα Τρίπολης, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-0. Κάπου εκεί αντέδρασαν οι Θεσσαλοί που με τους Παναγιώτη Μανιό (74’) και Χουάν Λαρέα (80’) περιόρισαν την έκταση της ήττας στο 5-2.