Στη μνήμη των αδικοχαμένων οπαδών του ΠΑΟΚ στην τραγωδία των Τεμπών αφιέρωσε ο Δημήτρης Πέλκας το γκολ του και γενικά την εμφατική εκτός έδρας νίκη (4-1) του «δικεφάλου» του Βορρά επί της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ.
Αρχικά μιλώντας για το γκολ του επισήμανε: «Ήταν μια πολύ όμορφη φάση. Έκανε ωραία ενέργεια ο Ζαμπά, είχα ζυγίζει το πλασέ και μπήκε το γκολ. Θέλω να το αφιερώσω στα παιδιά που χάθηκαν στα Τέμπη, εύχομαι να μην ξανασυμβεί κάτι τέτοιο. Ποτέ δεν τους ξεχνάμε. Την Κυριακή έχουμε το μνημόσυνο».
Εν συνεχεια ο Πέλκας ανέφερε: «Κοιτάμε πλέον το επόμενο παιχνίδι. Παίξαμε καλά σήμερα, δεν απειληθήκαμε, εκτός από ένα δεκάλεπτο στο β’ ημίχρονο. Είμαστε ικανοποιημένοι και συνεχίζουμε.

Σε κάθε ματς θέλουμε να κερδίζουμε. Είχαμε χάσει από την Τσέλσι κι έπρεπε να κερδίσουμε σήμερα. Είναι νωρίς ακόμη, έχουμε μέλλον, αλλά έπρεπε να το πάρουμε το παιχνίδι. Η πρόκριση στους “32” είναι ένας στόχος που έχουμε βάλει…».