Η ΑΕΛ συνέχισε την ανοδική της πορεία στον Α΄ όμιλο της Super League 2, καθώς με γκολ του Ηλιάδη στο 27ο λεπτό νίκησε στην Αριδαία με 1-0 τον τοπικό Αλμωπό και μείωσε τη διαφορά που τη χωρίζει από την κορυφή.

Ήταν το ένα από τα μόλις τρία ματς της 13ης αγωνιστικής που διεξήχθησαν σήμερα, καθώς άλλα τέσσερα αναβλήθηκαν λόγω περιστατικών κορωνοϊού, ενώ η αναμέτρηση της Νίκης Βόλου με τα Τρίκαλα θα γίνει αύριο (13/1).

Ο Ολυμπιακός Β’  δεν μπόρεσε ούτε αυτή τη φορά να πετύχει την πρώτη εκτός έδρας νίκη του, αφού -αν και προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με τον Βοϊλη- γνώρισε την ήττα στην Ηγουμενίτσα με 2-1 από τον Θεσπρωτό.

Ο Κωνσταντίνου ισοφάρισε για τους γηπεδούχους στο 22΄ και ο Μπόνιγια σημείωσε το νικητήριο γκολ στο 82΄.

Στην Καβάλα, τέλος, η τοπική ομάδα, ενισχυμένη με κάποιες μεταγραφές, πήρε τον παρθενικό βαθμό της στο πρωτάθλημα (0-0 με τον Απόλλωνα Λάρισας στην αναμέτρηση των δύο ουραγών).