«Ερυθρόλευκο» βάφτηκε το ντέρμπι «αιωνίων» της 15ης αγωνιστικής της Basket League στο ΣΕΦ, καθώς ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 80-66. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να καλύψουν την διαφορά των τεσσάρων πόντων που έχασαν στο ματς του πρώτου γύρου στο ΟΑΚΑ και πλέον βρίσκονται ισόβαθμοι με τους «πράσινους» στους 29, όμως έχουν το πλεονέκτημα ενόψει των πλέι οφ.

Ο Ολυμπιακός έφτασε ακόμη και στο +30 (49-19), ωστόσο ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο μέρος έριξε τη διαφορά ακόμα και σε μονοψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 17, ενώ ακολούθησαν ο Χάκετ με 16 και ο Στρόμπερι με 14. Για τον Παναθηναϊκό ο Φελντέιν σκόραρε 16 και ο Ραντούλιτσα 12, ενώ 10 πέτυχε ο Τζέιμς Γκιστ.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε ολοκληρωτικά στο πρώτο δεκάλεπτο και έκλεισε το παιχνίδι στο 10’ με διαφορά 18 πόντων (27-9). Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 2-0 με τον Γκιστ και 4-2 με τον Φελντέιν, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» με εκφραστές στην επίθεση τους Σπανούλη και Στρόμπερι έτρεξαν σερί 9-0 και ξέφυγαν 11-4. Το παιχνίδι έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά με τον Στρόμπερι να σκοράρει και να πετυχαίνει το 16-6, την ώρα που οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να βρουν εύκολους πόντους στην επίθεση. Με καλάθι του Χάκετ το ματς έκλεισε στην πρώτη περίοδο με το 27-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός αύξησε την επιθετικότητά του και σκόραρε 20 πόντους κλείνοντας το πρώτο μισό του αγώνα με απολογισμό 29 πόντων. Ο Ραντούλιτσα έκανε την μεγαλύτερη «ζημιά» στον Ολυμπιακό, με 12 πόντους στο πρώτο μέρος, ενώ τα πρώτα τρίποντα των «πράσινων» ήρθαν στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου από τους Φελντέιν και Φώτση. Από την άλλη, μεριά η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έμοιαζε ασταμάτητη στην επίθεση, αφού σκόραρε με πολλούς και διάφορους τρόπους. Ο Βασίλης Σπανούλης συνέχισε το επιθετικό του κρεσέντο και ολοκλήρωσε τον μισό αγώνα με 16 πόντους. Συνολικά στο πρώτο μέρος οι Πειραιώτες μέτρησαν 10/12 στις βολές, 11/17 στα δίποντα και 7/14 στα τρίποντα. Έτσι, προηγήθηκαν με 53-29.

Η βελτίωση του Παναθηναϊκού στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν κατακόρυφη με αποτέλεσμα η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς να επιστρέψει στο παιχνίδι και να… σβήσει μέχρι ένα σημείο το πρώτο μέρος, στο οποίο ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος. Οι «πράσινοι» από το 20’ μέχρι το 30’ πέτυχαν επιμέρους σκορ 25-13 και μείωσαν στο 66-54. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης με σουτ έξω από την γραμμή του τριπόντου μαζί με τον Φώτση και στη συνέχεια τον Γκιστ αφύπνισαν τους «πράσινους» που με καλάθι του τελευταίου έφτασαν ακόμα και στο -9 (63-54). Ο Ολυμπιακός από την άλλη έχασε το ρυθμό του στην επίθεση, παρουσιάστηκε άστοχος ακόμα και από τις βολές, ωστόσο διατηρήθηκε σε διψήφια διαφορά πόντων με ένα μακρινό buzzer beater τρίποντο του Παπαπέτρου στην εκπνοή του δεκαλέπτου.

Ο Ολυμπιακός έδειξε μεγαλύτερη συγκέντρωση στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου και έφτασε στο +14 (68-54), πριν ο Παναθηναϊκός απαντήσει με 5-0 (68-59). Για τους γηπεδούχους ο Χάκετ στη συνέχεια βγήκε μπροστά και με δικούς του πόντους «ξεκόλλησε» τους Πειραιώτες, διαμορφώνοντας το +17 (76-59), περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έκανε σωστή διαχείριση του αγώνα και επικράτησε με το τελικό 80-66.

Τα δεκάλεπτα: 27-9, 53-29, 66-54, 80-66.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 6, Σπανούλης 17 (3), Στρόμπερι 14 (2), Πρίντεζης 5, Μάντζαρης 4, Τζόνσον-Όντομ 2, Παπαπέτρου 3 (1), Μιλουτίνοφ 6, Αγραβάνης, Χάκετ 16 (3), Αθηναίου 6 (2).

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Γιάνκοβιτς, Φελντέιν 16 (2), Γκιστ 10, Καλάθης 3, Κούζμιτς 3, Πάβλοβιτς 3, Φώτσης 9 (3), Ραντούλιτσα 12, Παππάς 2, Διαμαντίδης 8 (2), Παπαγιάννης.