Με γκολ του Αντώνη Καπνίδη η Ξάνθη επικράτησε 1-0 των Τρικάλων στο Ξάνθη Arena ενώ με το ίδιο σκορ και σκόρερ τον Ανδρέα Βασιλόγιαννη τα Χανιά επικράτησαν του ΟΦ Ιεράπετρας στον κρητικό «εμφύλιο», στις δυο αναμετρήσεις με τις οποίες άνοιξε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Super League 2.

Η Ξάνθη μπήκε πιο δυνατά, χάνοντας ευκαιρίες με τους Καπνίδη (22’ κεφαλιά άουτ) και Ντίνα (25’ σουτ στην αγκαλιά του Γιακουμή). Τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος, ωστόσο, έχασε ο ΑΟΤ στο 34’, όταν στο σουτ του Σταματή, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Βέρκερ και προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι του Ίτσο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού. Το σουτ του Έμπερτ σταμάτησε στα σώματα αλλά το δυνατό αριστερό του Καπνίδη τίναξε τα δίχτυα του Γιακουμή για το 1-0! Στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση. Ο Φασίδης ανατράπηκε από τον Τάσο Παπάζογλου εντός περιοχής, αλλά το πέναλτι του Ριζογιάννη μπλόκαρε στην αριστερή του γωνία ο Ίτσο, κρατώντας τη νίκη για την ομάδα του Τόνι Πόποβιτς.

Στα Περιβόλια, τα Χανιά ήταν πιο απειλητικά σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Στο 32’, έπειτα από συνδυασμό των Ρέντζα, Σουντουρά και τελικό αποδέκτη τον Κάσσο, ο Αθανασόπουλος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Ο Βασιλόγιαννης, ωστόσο, στο 66ο λεπτό της αναμέτρησης ήταν αυτός που βρήκε δίχτυα, χαρίζοντας στην ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη τη δεύτερη φετινή της νίκη. Αντίθετα, ο ΟΦΙ παρέμεινε καθηλωμένος στην ουρά της βαθμολογίας, χωρίς να έχει ακόμα «τρίποντο».